17 Юли 2025четвъртък01:05 ч.

Спряха нелегална търговия с книги в интернет

/ брой: 141

автор:Дума

visibility 1769

Нелегално разпространение на книги в интернет пресякоха слежители на ГДБОП. Успешната операция по спиране на пиратското разпространение на книги в интернет пространството посредством сайта "chitanka.info" е проведена от сектор "Компютърни престъпления и интелектуална собственост".
Акцията е осъществена след разследване по сигнали на ощетени - Асоциация "Българска книга", Съюзът на преводачите в България и редица издателски къщи. В хода й е установена шестчленна престъпна група, действала при строго изградена йерархия и функции от различни градове в България, срещу която е образувано дознание.
Върху покрива на обществена сграда в София антимафиотите открили сървъра, на който бил поддържан интернет сайтът. Той бил поставен в специална кутия и по този начин достъпът до него - затруднен. Разследващите установили, че "виртуалната библиотека", от която се теглели пиратските литературни произведения, е укрита в помещение на печатница в София.
В хода на претърсванията са иззети сървъри и компютърни системи с пиратското съдържание. Всеки месец престъпната група добавяла по над 600 нови заглавия на книги от български и чуждестранни автори, речници, учебници и други. По данни на спецполицаите чрез нелегалния сайт, действал повече от две години, са нанесени щети на българската култура и книгоиздателска дейност за милиони левове.
Месец по-рано служителите на ГДБОП предотвратиха друго незаконно разпространение на книги. Тогава бе задържан 26-годишен, който чрез интернет сайт http://bookbg.net/ продавал сканиран вариант на произведенията срещу sms на цена от 4.80 лева.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ