02 Юни 2024неделя16:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Спряха два опасни за птиците ветропарка

Перките трябвало да заработят в една от най-интензивните части на миграционния път Виа Понтика

/ брой: 160

автор:Дума

visibility 269

Министърът на околната среда и водите отмени две решения по ОВОС на Регионалната инспекция по околна среда и води във Варна, които разрешават изграждането на два големи ветропарка в Добруджа. Това стана след подадени жалби от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) и "Зелени Балкани", съобщи БГНЕС, като се позовава на природозащитниците. Спрените ветроенергийни паркове, състоящи се съответно от 150 ветрогенератора ("Генерал Тошево") и 95 ветрогенератора ("Смин"), трябваше да бъдат изградени в една от най-интензивните части на миграционния път Виа Понтика, както и в опасна близост до защитена зона от НАТУРА 2000. Някои от ветрогенераторите щяха да са само на няколко стотин метра от границата на защитена зона "Дуранкулашко езеро", което е природен обект от европейско и световно значение. През зимата тук се концентрират десетки хиляди патици и гъски, сред които и световно застрашената червеногуша гъска. През миграционния период през Крайморска Добруджа преминават хиляди щъркели, пеликани и грабливи птици.
Решенията, с които директорът на РИОСВ във Варна одобрява изграждането на ветропарковете, са взети на базата на погрешно представена и интерпретирана биологична и орнитологична информация, както и непълни оценки за съвместимост, които не отговарят на нормативните изисквания и на изискванията на ЕС. Жители от община Шабла, както и ловната дружинка от с. Дуранкулак със свои подписки също изразиха несъгласие с изграждането на ветропарка "Смин". Против него се обявиха и експерти от две от най-големите и уважавани в света природозащитни организации - Кралското дружество за защита на птиците (RSPB) и Световния тръст за водолюбиви птици и влажни зони (WWT). Въпреки това директорът на РИОСВ - Варна, пренебрегвайки мненията на местните жители и авторитетите в областта на природозащитата, скандално одобри изграждането на "Смин".
Българското дружество за защита на птиците се бори срещу изграждането на ветропаркове в райони, важни за птиците, още от 2004 година. Дружеството сезира Европейската комисия за изграждането на ветропаркове в района на Калиакра. Наказателната процедура по този случай е в своята финална фаза. На 21 юни тази година България получи последно предупреждение за увреждането на Калиакра. В ход е и втора наказателна процедура за липсата на цялостна защита на зоните Натура 2000, като най-честите нарушения са свързани с изграждане на вятърни паркове.
"Ветропарковете са особено опасни за едрите, реещи се птици като щъркели, орли и лешояди. Дори само едно прелитане в района на перките може да бъде фатално за тях, както това вече се случи с един белоглав лешояд, който беше разсечен от ветрогенератор в района на Калиакра", коментира Стойчо Стойчев, директор по природозащита в БДЗП. Природозащитниците благодарят на министъра на околната среда и водите Нона Караджова за отмяната на решенията, разрешаващи изграждането на двата опасни ветропарка. Надяваме се, че правителството ще намери механизми да спре изграждането и на други ветропаркове във важни за птиците места, получили разрешение за изграждане при опорочени процедури, заявяват природозащитниците.

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 942

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 930

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 802

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 968

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 921

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1105

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 866

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 941

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 979

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1163

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ