07 Май 2024вторник21:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Медии

Иво Атанасов:

Според закона БНР трябва да осигурява емисия на майчин език

Темата с новините на турски език е удобна за извличане на политически дивиденти, анализира членът на Съвета за електронни медии

/ брой: 194

автор:Павлета Давидова

visibility 44

- Г-н Атанасов, новината, че генералният директор на БНР Радослав Янкулов смята да въведе 3-часова програма на турски език в ефира на радио Кърджали, предизвика голяма обществена полемика, размениха се и доста остри обвинения. Как се стигна до създалата се ситуация?
- Може би си спомняте, че в началото на годината имаше проблеми с програмите на БНР на турски език, които се разпространяваха на средни вълни. Въпросът беше поставен и в парламентарната медийна комисия. БНР обеща прехвърлянето на тези програми по начин, който да не засегне интересите на населението, което ги слуша. Това се прави в момента.
Всяко действие, свързано с новини или програма на турски език по БНР, когато и да е било предприемано, винаги е било съпътствано с напрежение, тъй като е много удобна материя, върху която да се образуват политически дивиденти. Ние като Съвет за електронни медии не може да влизаме в политически дебати. Лично аз като политик съм го правил преди, но като член на СЕМ не мога. Политиците могат да приемат каквито искат закони, но СЕМ трябва да ги изпълнява така, както са разписани.
Населението в този район има законовото право да получава програма на майчин език. Това произтича от чл. 49 на Закона за радиото и телевизията - БНТ и БНР трябва да създават програми на майчин език. Подобно право произтича и от Рамковата конвенция за защита на националните малцинства, срещу чието ратифициране съм гласувал през февруари 1999 г., но чието действие в момента не мога да пренебрегна. БНР си изпълнява задълженията, предвидени в Закона за радиото и телевизията - да изготвя програми за населението, чийто майчин език не е български.
Програмната промяна злощастно съвпадна с предизборен контекст, но като погледнем назад и напред във времето, всяка година има избори, така че когато и да бе повдигнат въпросът, щеше да има спекулации по темата и да се създаде напрежение.
- Някои политици вече се възползваха от създалата се ситуация...
- По време на заседанието на СЕМ припомних, че дори по времето на Тодор Живков по радиото имаше програми на турски език, имаше вестници и списания на този език. Може ли тоталитарна система да бъде по-демократична по отношение правата на населението, отколкото демократичната система? Парадокс е, ако сега се намират сили, които да оспорват тези права.
- Има ли основания за притеснение на база на съдържанието, което се предлага за програмата на турски език?
- Тук СЕМ вече може да разсъждава по темата. Най-вероятно ще разгледаме предложението на БНР на 8 септември. Вече обясних, че става въпрос за права, които ние като регулатор не можем да отхвърлим, за разлика от политиците, които могат да си позволят по-голяма свобода като поведение и изявления. Можем обаче да разсъждаваме доколко тази 3-часова програма ще бъде полезна на населението. Доколко ще помага за неговата интеграция и то да се чувства част от българското общество. Защото не е най-добрият вариант то да бъде приобщавано чрез радио- и телевизионни станции оттатък границата към живота в една друга държава...
Предполагам, че с течение на времето ще се напипат темите и проблемите, с които радиото да бъде полезно. В концепцията на БНР е предвидено 3-часово магазинно предаване с най-различни теми, засягащи основно проблеми главно на региона.
- Ваш колега от СЕМ спомена, че Съветът не разполага с капацитет да контролира подобна емисия на турски език.
- В състава на СЕМ има и турскоговорящи експерти. Ако трябва, сигурно ще се привлекат и други експерти, които да осъществяват надзор върху програмата на Радио Кърджали.
В интерес на истината, нямаме капацитет да покриваме абсолютно всички радио- и телевизионни програми. Наблюдаваме непрекъснато големите оператори, както и местата и темите, по които имаме фокусирано наблюдение. Става въпрос за наблюдение по конкретна тема или за програми, за които имаме подаден сигнал за нередност. В такива случаи изискваме и записите. Медиите са длъжни да пазят до 3 месеца записите от предаванията си и да ни ги предоставят при поискване. На базата на това може да преценим дали има нарушение на Закона за радиото и телевизията.
Все пак програмата на турски се готви от БНР. Предполага се, че там работят хора, които изпълняват своята обществена мисия. Очакваме, че БНР е отговорна медия, с отговорни кадри, и ще подходи отговорно по въпроса.
Известен проблем с надзора ще има, но той е решим.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 2278

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 2238

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 2047

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 2152

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 2170

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2446

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 2261

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2396

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ