17 Юли 2025четвъртък10:44 ч.

Спор за Панагюрското съкровище

Общински съветници от Пловдив поискаха златните ценности да се върнат за постоянно в града, министърът на културата не ги дава

/ брой: 114

автор:Дума

visibility 1805

Спор за мястото за съхранение и излагане на Панагюрското съкровище възникна, след като общински съветници от Пловдив поискаха то да се върне в Археологическия музей на града.
Инициативата е на общинските съветници от „Браво, Пловдив”, сред които е и бившият кмет на район „Южен” Борислав Инчев. Те предлагат на предстоящата сесия местният парламент да гласува декларация, която да се изпрати до Министерството на културата, директора на Националния исторически музей в София и Инспектората за опазване на културното наследство.
Договорът за съхраняване на Панагюрското съкровище е подписан още преди години с Националния исторически музей, но той е изтекъл и от групата искат да не се удължава.
Съветниците припомнят, че уникалните съдове са намерени от братя Дейкови от Панагюрище при изкопни работи през 1949 г.  и колекцията е заведена в инвентарната книга на Археологическия музей в Пловдив, но с правителствено решение през 80-те години е оставена в НИМ в София.
Последният опит да върне златното съкровище под тепетата бяха предприети в мандата на кмета Славчо Атанасов. Единственото обаче, което той успя да извоюва, е колекцията да бъде докарана в Пловдив и да остане за известно време, за да може да се види в оригиналния й вид. След това обаче пак замина за София. В Пловдив е експонирано копие. От Музея в Панагюрище също са искали колекцията, но неуспешно.
Междувременно министърът на културата Найден Тодоров заяви, че мястото на Панагюрското златно съкровище е в Националния исторически музей и то е собственост на държавата. Тодоров обясни, че когато съкровището е открито в Панагюрище, то първо е занесено в местния музей и след това е прехвърлено в Пловдив, но е уведомен и НИМ. По думите му Националният исторически музей може по-добре да го презентира на света. „Това съкровище беше в Лувъра, беше в Британския музей, предстои излагането му в Гети музей в Лос Анджелис. Това може ли един регионален музей да го направи?“, каза Тодоров. Той уточни, че музеят в Пловдив получава пари от пътуванията на съкровището по света. Министърът определи казуса като „измислен“ и каза, че връщането му в Пловдив няма да е градивно действие.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 1376

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 1503

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 1477

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1335

/ брой: 129

Епични провали

visibility 1463

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ