29 Юни 2024събота20:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Би би си:

Споделеният символизъм на световното младежко въстание

Те вече не са само заради бедността, а и заради корупцията, фалшивата демокрация и готовността на елита да грабне лъвския пай от богатството, генерирано от икономическото развитие

/ брой: 140

visibility 63

Езиците и часовите пояси са различни, но от Турция и България до Бразилия символиката на протестите е една и съща.

Маските на Гай Фоукс, въздигащите се палаткови лагери, газовите маски и шлемовете идват в отговор на използването на сълзотворен газ като едно колективно наказание. Написаните на ръка слогани и младостта на протестиращите се противопоставят на държавната власт и на официалността на старите колективни протести, пише в свой коментар за BBC икономическият редактор Пол Мейсън, цитиран от Investor.bg.

И именно младежите са основните протестиращи и на трите места. 

В истанбулския парк „Гези“, поне преди да бъде блокиран от полицията, имаше ученици, които идваха редовно, всеки следобед на малки групи, сядаха на малкото останала трева и започваха да си правят домашните.

Снимките, които пристигат от Сао Пауло, показват същото.

И в двата града родените в постидеологическата ера хора използват каквито символи могат, за да разкажат историята на това да бъдеш модерен, граждански и недоволен: националното знаме и тениски на местни футболни отбори се срещат доста често както в Истанбул, така и в Сао Пауло.

Но какво задвижва тези движения?

При предишни протести във Великобритания и Южна Европа през 2011 г. отговорът е ясен. Цяла генерация млади хора видя как икономическите ѝ надежди се сриват. Те ще бачкат докато минат шейсетте, излизайки от университетите с дългове към банките, припомня Мейсън.

Сега положението е различно. Социалните медии позволяват протестите да се организират бързо, да се реагира скоростно на репресиите и да се води успешна пропагандна война, заради което традиционните медии и машинациите на правителствата изглеждат смешни.

В същото време те насърчават „хоризонталната“ структура на самите протести. На „Таксим“ рядко може да се види 60-хилядна организирана тълпа. Протестите в Сао Пауло следват по-общ модел на няколко групи и организиране на аморфна мрежа от хора, които просто си изберат къде да се появят, какво да напишат на своите плакати и какво да правят след това.

В Истанбул много млади и добре образовани хора се оплакват, че парите отиват при корумпирания елит. Много от тях обясняват, че въпреки професиите си на лекари, инженери, IT специалисти и т.н., не могат да си позволят да имат свое жилище.

В Сао Пауло оплакванията са по-социални. „По-малко стадиони, повече болници“, пише на един от плакатите на протеста. Увеличаването на цената на транспорта, съчетано с решението на правителството да отдели повече средства за провеждането на Световното първенство по футбол през 2014 г., е това, което предизвика протеста.

Въпреки по-малкия си размер протестите в България, които в сряда доведоха до оставката на спорния ръководител на държавата агенция за сигурността (ДАНС) са характеризирани със същите проблеми, които обединяват протестите в много страни. Те вече не са само заради бедността, а и заради корупцията, фалшивата демокрация и готовността на елита да грабне лъвския пай от богатството, генерирано от икономическото развитие.

Накратко - както през 1989 г., когато стана ясно, че хората от Източна Европа предпочитат индивидуалната свобода пред комунизма, днес капитализмът се идентифицира с върховенството на необясними елити, липса на ефективен демократичен контрол и репресивна полицейщина.

И както показаха събитията от последните три години, обикновените хора без идеологически подбуди са тези, които намират начин да  се противопоставят на това, заключава още Мейсън.

 

 

 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ