28 Юни 2024петък05:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Списъкът на Обама (за отстрел)

/ брой: 133

visibility 63

Дойче веле


Всеки е чувал за Овалния кабинет на американския президент. Знаете ли обаче какво е "Ситуационна зала" и какво прави в нея шефът на Белия дом? Там нещата са на живот и смърт. В буквалния смисъл на думата.
Списъкът е изготвен от разузнаването и прилича малко на албум - със снимки и кратки биографии на заподозрените. В конкретния случай става дума за 15 предполагаеми бойци на "Ал Кайда", които трябва да бъдат ликвидирани. Президентът Барак Обама проучва внимателно списъка, в който фигурират и няколко американски граждани. Списъкът съдържа и имената на двама заподозрени в тийнейджърска възраст. Единият от тях е... момиче.
Това се повтаря всеки вторник - по време на седмичните срещи на Обама със съветниците по въпросите на тероризма. Заседанията на тази секретна комисия, оглавявана от президента Обама, се провеждат винаги в т.нар. Кризисен център в Белия дом. Там се взима решението дали даден предполагаем терорист да бъде ликвидиран или заловен жив. "Ако се удаде възможност издирван екстремист да бъде ликвидиран от безпилотен разузнавателен самолет, но при акцията да има опасност за живота и на членове на семейството му, тогава решението на президента Обама придобива и морално изражение", цитира вестник "Ню Йорк таймс" съветника на Обама по въпросите на националната сигурност Томас Донилън (който излиза в пенсия в началото на юли).

По-агресивен и от Буш

Барак Обама наследи програмата с разузнавателните самолети, използвани за целенасочено ликвидиране на терористи, от предшественика си Джордж Буш. През 2009 г. едновремено с разширяването на терористичната дейност в Йемен Пентагонът увеличи полетите на непилотирани дрони. Нов връх в програмата беше достигнат в Пакистан, смятан далеч не само от САЩ за люлка на тероризма. Именно там се състоя ликвидирането на шефа на терористичната организация "Ал Кайда" Осама бен Ладен.
Според президентския съветник по въпросите на тероризма Джон Бренън, целенасоченото ликвидиране на предполагаеми терористи не е самоцел, а "последно средство в случай, че заподозреният не може да бъде заловен". В действителност обаче при Обама има значително увеличение на смъртните случаи. Едно от възможните обяснения за това е, че Обама не желае да разширява лагера в Гуантанамо, където САЩ държат предполагаеми терористи. Много спорове предизвика акцията по ликвидирането на родения в САЩ духовник Анвар ал-Авлаки, укрил се в Йемен, за да планира оттам нападения в Америка. Тогава лично президентът Обама взе решението за неговото премахване. По време на операцията заедно с Анвар ал-Авлаки загина и още един американски гражданин, който изобщо не беше в списъка с предполагаемите терористи.

На война като на война

Въпреки някои успехи войната срещу тероризма, водена от президента Обама, засега е все още твърде далеч от начертаните цели: откакто в Белия дом влезе Барак Обама, Йемен и Пакистан са по-нестабилни, отколкото преди това, а антиамериканските настроения в тези страни са по-силни от всякога. Войната с дроните се превърна в зловещ символ на американската политика срещу тероризма, която не се спира пред никакви препятствия, включително смъртта на невинни хора. Тази водена от въздуха война обаче има своите безспорни предимства: евтина е и не застрашава живота на американски граждани.
Равносметката от войната на Обама срещу тероризма разбива рапространеното схващане, че демократите не отдавали достатъчно значение на темата за националната сигурност. Преди 4 години едва ли някой е предполагал, че правозащитници от цял свят ще критикуват антитерористичната политика на Обама по-яростно, отколкото това прави противникът му от лагера на републиканците Мит Ромни.


Войната срещу тероризма, водена от президента Обама, засега е все още твърде далеч от начертаните цели


По данни на Пентагона от месец март тази година в Гуантанамо са задържани общо 171 души
 

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 404

/ брой: 120

Плашат с възможна липса на бял, "Добруджа" и типов хляб

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 120

Жилищното кредитиране в България приближава 22 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 120

Шефът на АЕЦ "Козлодуй" призна за инцидент в шести блок

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 120

Урсула фон дер Лайен остава начело на ЕК

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 120

Сърбия готова да направи компромиси за Косово

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 120

Бивш швейцарски президент оглави Съвета на Европа

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 120

Накратко

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 120

Твърдо "не"

автор:Нора Стоичкова

visibility 372

/ брой: 120

Парламентарното театро на Б.Б.

автор:Александър Симов

visibility 370

/ брой: 120

Путин създава ново поколение олигарси

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 120

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ