Националната програма за енергийна ефективност от 2016 г., която предвиждаше безплатно саниране на панелни жилищни блокове за 2 млрд. лв. с пари от бюджета, ще бъде спряна. Предложението е на служебния регионален министър Иван Шишков с промяна на постановлението от 2016 г. Най-важният мотив, посочен като основание, е, че бюджетът от 2 млрд. лв. ще бъде надхвърлен с 46 млн., ако дейностите по санирането бъдат довършени напълно. Причината е, че между референтните цени от 2016 г., когато започна програмата, и днешните разликата е значителна. Строителните материали поскъпнаха рязко през 2021-2022 г., като на някои от тях цените нараснаха двойно.
По програмата за саниране бяха предвидени 2022 блока в цялата страна, като парите се отпускаха на общините, които провеждат обществени поръчки за проектиране и изпълнение на санирането, а средствата се разплащаха през Българската банка за развитие. Сега постановлението се изменя така, че блоковете, за които е приключила само фаза 1, няма да бъдат санирани, пише в предложението на министъра.
Става дума за 52 блока, които са на опашката по реда на кандидатстване по старата програма. Фаза 1 означава изборът на фирми, които да извършат енергийното обследване и да направят проектите за повишаване на енергийната ефективност на жилищните сгради. Тези дейности вече са разплатени.
Десетина дни остават до крайния срок, в който може да се кандидатства по първия етап на новата програма за саниране. При него също се предвижда 100% финансиране на дейностите, но при условие че собствениците на жилища платят предварително подготвителните работи и средствата ще им бъдат възстановени само ако бъдат допуснати.
Кандидатстването по втория етап започва през лятото, като крайният срок е 31 декември 2023 г. При него обаче 20% от самите строително-монтажни работи се финансират от собствениците на жилища.