Спецпрокуратурата прикрила документи за "мафиотски боклук"
Ексминистърът на околната среда Асен Личев изнесе скандална информация за прикриване на документи относно внесен от Италия отпадък
/ брой: 1
Бившият министър на околната среда и водите Асен Личев изнесе скандална информация за прикриване на документи от спецпрокуратурата, свързани с така наречения мафиотски боклук. В своя фейсбук публикация Личев твърди, че документи с невярно съдържание за третиране на над 9000 тона отпадъци, складирани край Плевен, са изчезнали от архива на екоминистерството. Те са били иззети и покрити от Специализираната прокуратура. Той е приложил копие на писмо, изпратено в началото на октомври от директора на регионалната екоинспекция в Плевен Стефан Цанев до дирекция "Управление на отпадъците и опазване на почвите" в министерството. В писмото си Цанев заявява, че всички документи по случая с боклука, внесен от Италия и съхранявани на площадка на компанията "Феникс Плевен", са били иззети от следовател в Специализираната прокуратура и Окръжната прокуратура в Плевен. Това е отразено в два приемо-предавателни протокола от 1 февруари и 28 май 2020 г.
"Случаят касае 9000 тона боклуци от италианската "Ндрагета", пише още Личев. Според него България не може да върне тези боклуци обратно в Италия, тъй като от РИОСВ в Плевен има издадени документи с невярно съдържание, удостоверяващи, че боклуците са рециклирани и вече са с променен код, указващ колко опасни са те за околната среда.
Според Личев резултатът от случилото се е, че вече няма оригинални документи в архивите на МОСВ, свързани с криминалното деяние, липсват разследвани или осъдени служебни лица, а в същото време са налични 9000 тона оригинални боклуци на италианската мафия на незаконната площадка на "Феникс Плевен".
ДУМА припомня, че точно преди година разследване на българската редакция на "Дойче веле" показва, че през 2019 г. площадката с опасните бали с боклук в Плевен е била проверена от РИОСВ общо пет пъти. Нито една от тези проверки обаче не е констатирала нарушения на екологичното законодателство. Въпреки това МВР, ДАНС и прокуратурата са започнали проверка на площадката, където е бил складиран боклукът. По повод на същата проверка окръжният прокурор на Плевен Ваня Савова заявява, че площадка видимо нарушава изискванията за съхранение на отпадъци.
Друго разследване по същия случай показа, че след като е иззела всички оригинални документи по казуса с отпадъците, внесени в България от "Феникс Плевен", Специализираната прокуратура ги е изпратила в Специализирания наказателен съд. Там те са били приобщени към съвършено различно дело за внос на опасни отпадъци. Така всякаква възможност за повдигане на обвинения по случая е била минирана.
Оригинални документи по казуса, съхранявани от РИОСВ в Плевен и МОСВ са били иззети през 2020 г. и от прокурор Красимир Ангелов от Върховната административна прокуратура. В този случай вместо да изпрати цялата преписка на компетентната прокуратура за повдигане на обвинения, Ангелов е прекратил преписката, след което тя е била архивирана.