Спасителният план на Брюксел – с орязани грантове и повече кредити
Преговорите около спасителния план на Брюксел все още са в задънена улица. Вероятно е обаче да надделеят евролидерите, които са в т.нар. група на „пестеливите“ и да не се изпълнят очакванията на премиера Бойко Борисов за грантови схеми за милиарди евро, които страната ни да получи безвъзмездно. Споровете са най-вече около това какъв да бъде размерът на спасителния фонд и какво да е съотношението между безвъзмездни средства и кредити.
Днешният ден мина в двустранни и многостранни срещи, но лидерите така и не влязоха в зала за пленарни заседания.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел вече предложи грантовете да бъдат намалени с 50 млрд, а тези средства да бъдат пренасочени към перото със заемите. Италия внесе предложение за оценката, която да предшества отпускането на средства от фонда за възстановяване. Премиерът Джузепе Конте предлага тази оценка да се одобрява в рамките на 4 седмици от Съвета по препоръка на Европейската комисия със засилено квалифицирано мнозинство.
Продължават совалките на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел. Той се среща с премиерите на Италия Джузепе Конте и на Испания Педро Санчес в присъствието на германския канцлер Ангела Меркел, френския президент Еманюел Макрон и председателя на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен.
За повече безвъзмездни средства, а не кредити, призовават повечето страни от Централна Европа.
Според източници на "Файненшъл таймс" част от западните държави не само постигнаха снощи нова работна версия на помощите с орязване на 50 млрд. евро на безвъзмездно предоставяните средства, но и сега вече предлагат грантовете да бъдат свити наполовина. Става дума за т.нар. Механизъм за възстановяване и устойчивост в който според първоначалното предложение на Европейската комисия от края на май трябваше да бъдат 310 млрд. евро (335 млрд. евро по текущи цени) , а в компромиса от тази сутрин те станаха 325 млрд.евро
Сега "групата на пестеливите" държави искала безвъзмездните средства да бъдат свити до 155 млрд. евро. В нея медиите поставят най-вече Холандия, Австрия, Дания и Швеция, но със сигурност изразители на позициите им са премиерът Марк Рюте и канцлерът Себастиян Курц. Италианският премиер Джузепе Конте използва паузата в срещите, за да заяви, че страната му е в "остра конфронтация" с групата на пестеливите.
От пръвночалните пранове за допълнителни 250 милиарда евро под формата на заеми (по постоянни цени и 268 милиарда евро по текущи цени) групата предлагала да се премахнат 190 млрд. евро.
Продължават и споровете за критериите и коефициента, според който ще се определя максималният размер на грантовете за всяка страна (идеята бе да се вземат предвид броят на населението, БВП на глава от населението и безработицата).
Австрийският канцлер Себастиан Курц каза тази вечер, че се правят нови предложения по мащабния план със стимули и "като цяло нещата вървят добре и се движат в правилната посока". Но той допълни, че "както се очакваше, дискусиите са трудни".
Според дипломати, много са малки шансовете за постигането на споразумение тази нощ.