02 Юни 2024неделя16:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Спад на данъчните приходи вещаят икономисти

Вдигане на налозите, прогресивно облагане и намаляване на ДДС предлагат от БАН

/ брой: 119

автор:Дума

visibility 44

Забавяне на темпа на събираемост на данъците през следващите години, ако не се направи данъчна реформа. Това прогнозираха икономисти от БАН вчера на кръгла маса за приходите от данъци и такси. 
Общото неизпълнение на приходите в бюджета се дължи основно на косвените данъци (ДДС и акцизи) и корпоративните данъци, изтъкна бившият премиер Иван Костов, който ръководи Лаборатория за управление на рисковете към Нов български университет. Като основни причини за това той посочи намалената икономическа активност след кризата, забавянето на темповете на нарастване на доходите, както и застаряването на населението, което поражда свиване на потреблението и склонност към увеличаване на спестяванията.
Костов посочи още, че в средносрочен и дългосрочен план инвестициите в икономиката ще намаляват, което се дължи не само на фактори като икономическата криза, но и на корупцията и влошаването на работната сила - застаряването, както и масова инвалидизация. Това означава, че приходите от корпоративни данъци в системата са несигурни. Нестабилна е събираемостта и на косвени данъци. Те представляват 53,5% от общите данъчни приходи и ако до 2008 г. са нараствали средногодишно със 7,1%, след 2008 г. те нарастват едва с 0,1%. ДДС съответно нараства със 17,8% до 2008 г., след 2008 г. - средногодишно с 0,2%.
Засега стабилизираща роля имат данъкът върху доходите на физическите лица и осигуровките. Приходите от данъци на физически лица до 2008 г. са нараствали с 8,12%, след 2009 г. - средно с 5,1%. Приходите от доходите на физически лица неизменно ще растат, но плоският данък трябва да се промени. Той не изпълни заложените цели нито за бизнеса, нито за облагането на доходите на физическите лица, смята Костов. По думите му е нужно повишаване на дела на преките данъци и осигуровки. Това може да стане с по-високи ставки и прогресивно облагане. Причината за това е нуждата да се повишат приходите в бюджета. Трябва да има прогресивно облагане и на бизнеса, и на физическите лица, уточни Костов. За да не се претовари икономиката с увеличаването на общата данъчна тежест, той предлага намаляване на ДДС. 
Решението за въвеждането на т.нар. "плосък" данък беше взето прибързано, коментира от своя страна директорът на Института за икономически изследвания към БАН проф. Митко Димитров.
Ако се търси увеличение на приходите, не е необходимо да се променя системата, защото не е задължително да се запази ставката на плоския данък, смята той. По думите му, пропорционалното данъчно облагане не означава непременно ставка от 10%, тя може да се увеличи, както е в други страни - до 14-17%.
Необлагаемият минимум според него не се свързва непременно с пропорционалното облагане, а със социални функции и премахване на дефект на пазара на труда. Ако има необлагаем минимум, какво пречи да има и семейно подоходно облагане, попита проф. Димитров и посочи, че това също ще подобри справедливостта при облагането.

 

Личните карти поскъпват почти двойно

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 101

Въвеждат таван на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 953

/ брой: 101

Газът от Азербайджан ще покрие 81% от вноса през юни

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 101

Животновъди блокират Подбалканския път

автор:Дума

visibility 813

/ брой: 101

Сигнално действие в ядрената сфера

автор:Дума

visibility 992

/ брой: 101

Българи в затвора за измама на Острова

автор:Дума

visibility 944

/ брой: 101

Фетхуллах Гюлен бил отвлечен в САЩ

автор:Дума

visibility 1121

/ брой: 101

По-високи мита за зърното от Русия и Беларус

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 101

Здравето като бизнес

автор:Таня Глухчева

visibility 968

/ брой: 101

Идеология в технологията

visibility 1004

/ брой: 101

Най-важно е да не губиш връзката с хората

автор:Юлия Кулинска

visibility 1183

/ брой: 101

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ