15 Май 2024сряда22:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Социални помощи срещу 14 дни работа и 14 - обучение

Над 1/3 от разходите на държавата за 2014 г. са за социално осигуряване, подпомагане и грижи

/ брой: 250

автор:Аида Паникян

visibility 80

Младите и здрави хора, които се на социално подпомагане, както и  жените, които не са бременни, да полагат 14 дни обществено полезен труд, както е сега, а през останалите дни да посещават обучителни курсове за придобиване на професия. Ако социално слаб не приеме да посещава курс, няма да има право на помощи. Това планират от МТСП като част от промяната на модела на социално подпомагане. В дните за обучение те ще получават стипендия от около 8 лв. и ще бъдат плащани транспортните им разходи до населеното място, където с провежда обучението.
Политиката за социално подпомагане като цяло трябва да се промени, да се приложи диференциран подход при отпускането на социални помощи, като се търсят европейски иновативни подходи, за да може парите на данъкоплатците да се харчат ефективно, заяви министърът на труда и социалната политика д-р Хасан Адемов на семинар за журналисти в Разград. Моделът под формата на ваучери може да е стъпка към оптимизиране на средствата за социални помощи, но това може да стане след широка дискусия, поради което въпросната промяна може да стане не по-рано от края на идната година или началото на 2015 г., смята министърът. Идеята е също така помощите да се получават под формата на ваучери - например в семейства, в които има ученик, да бъдат предоставени ваучери за учебници или ваучер, предназначен единствено за отопление през зимата. По подобен начин е устроено подпомагането в Белгия, каза Адемов. Вероятно във втората половина на 2014 г. ще бъде представен пилотен проект.
За първи път в годините на прехода МТСП има най-големия бюджет в кабинета и надхвърля дори парите за МВР и МО, подчерта Адемов. През 2014 г. за социално осигуряване, подпомагане и грижи са предвидени над 1 млрд. лв., което е над 1/3 от общия държавен бюджет и се равнява на 13,4% от БВП. Според министъра това все пак е основание за умерен оптимизъм, защото в социалната сфера през последните години колкото повече се увеличават средствата, толкова повече стават недоволните - и хората, които получават помощите, и политиците, и социалните партньори. Разходите за социални помощи и обезщетения за 2014 г. ще се увеличат с над 104% спрямо тази и ще са над 1,1 млн. лв. Най-голям дял от 31,7% са за парични обезщетения за безработица, за временна неработоспособност поради общо заболяване - 28.7%, и парични обезщетения за бременност и раждане от 23,8%. Разходите за службите по социално осигуряване са 76,7 млн. лв.


Нови правила за ТЕЛК

По нови правила да се определя възможността за труд на хората с увреждания - да се отразява степен на увреждане, а, не както е в момента, процент на нетрудоспособност, обмислят в МТСП. Незрящ със 100% нетрудоспособност работи като успешен адвокат, даде пример Адемов. Затова министерството разработва вариант хора с увреждания, които могат да упражняват професия, която не пречи на увреждането им, да получават пенсия само за степента на увреждане. В момента инвалидна пенсия получават хора с 50 и над 50% трайно намалена трудоспособност. Новата идея предстои да бъде подложена на широко обществена обсъждане.
От 2000 г. досега пенсионерите по болест са нараснали два пъти до 880 000 души, а пенсиите - почти три пъти.

 

Няколко варианта за коледни добавки

Обсъждат се различни варианти за коледни добавки за пенсионерите, обяви министър Адемов. Според него засега най-реалистично е да бъдат дадени по 50 лв. на хората с пенсия до 200 лв. С такава пенсия са около 640 хил. възрастни. Това би струвало на държавата допълнително 32 млн. лв.
Обмисля се вариант да се дадат по 30 лв. на хората с пенсии до 300 лв., но това би струвало на държавата доста повече. Друг вариант е хората с пенсии до 150 лв. да вземат по 40 лв., пенсионерите, чиито пенсии са между 150 и 250 лв. - по 30 лв., а тези с над 250 лв. пенсия - по 20 лв., като това би струвало на държавата над 56 млн. лв. А за да се дадат равни добавки на всички пенсионери, ще са необходими около 100 млн. лв., което е немислимо според министъра. По думите му все пак окончателното решение трябва да се вземе преди 15 ноември, за да има време НОИ да отпусне навреме парите.
През 2014 г. с въвеждането на "швейцарското правило" се очаква средният размер на пенсията да бъде 307,64 лв. Разходите за пенсии ще са над 8,1 млн. лв., или 9,9% от БВП, сочат разчетите на НОИ. Новият максимален размер на пенсията ще бъде 840 лв. при максимален осигурителен доход от 2400 лв.
Недостиг от 3,4 млн. лв. в края на 2013 г. в бюджета на ДОО очаква министър Адемов. Приходите ще бъдат над 4,2 млн. лв., а разходите - над 8,9 млн. лв.

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ