18 Май 2024събота07:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Интервю

Георги Гьоков:

Социалната политика на ГЕРБ е геноцид за българския народ

Мерките занапред в тази област ще се спъват винаги в пагубното наследство, което ни оставя управлението на Бойко Борисов, смята депутатът от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ

/ брой: 268

автор:Аида Паникян

visibility 91

Народният представител от левицата Георги Гьоков е роден на 13 декември 1961 г. Завършва инженерство в Техническия университет в Габрово. Бил е общински съветник и директор на Бюрото по труда в Стара Загора.
Депутат в 42-то и 43-то Народно събрание от листата на БСП в Стара Загора. В момента е зам.-председател на парламентарната комисия по труда, социалната и демографската политика.


"Безработицата е сравнително ниска не благодарение на мерките, които взема правителството, а в резултат на демографската ситуация и емиграцията на хората"


- Г-н Гьоков, какво наследство в сферата на социалната политика оставя кабинетът "Борисов-2"?
- Аз винаги съм казвал, че социалната политика е сложно занимание и въобще не е по силите на ГЕРБ. Това го показаха и в това си управление в последните 2 години. ГЕРБ нанесе много поразии в социалната сфера, като се започне със замразените 14 социални плащания. При предишното управление на партията бяха замразени заплати, пенсии, помощи за 4 години. Сега се предлага само размразяване на помощите за семействата, които отглеждат дете с увреждане. А и това е много спорно, защото въвеждат едно общо подпомагане, а премахват други три по други закони.
- Кои?
- Премахват подпомагането в Закона за интеграция на хората с увреждания и в Закона за социалните помощи за деца, като го диференцират. Това е добре, защото различни са нуждите на децата с различна степен на увреждане.
- От 350 лв. за деца с по-нисък процент на увреждане до 930 лв., нали?
- Да. Но ние направихме предложение размерът на месечната добавка да се определя ежегодно със Закона за държавния бюджет, но да не е по-малък от 70 процента от минималната заплата.
- Какво цели вашето предложение? Защо е за предпочитане тези помощи да бъдат обвързани с минималната заплата?
- В момента около 26 хил. са децата с увреждания, това не е толкова голям брой. Техните семейства загубиха по 54 лв. месечно от началото на т.г. на дете заради упорството на ГЕРБ и заради това, че предложението ни не е прието. А тези пари са от значение за тези семейства. Припомням, че нашето предложение бе подкрепено от всички в комисията, подкрепено е от МТСП, подкрепено е единодушно и на първо четене в зала. С тези 54 лв. семействата на деца с увреждания нямаше да забогатеят, но тези пари веднага щяха да отидат за лекарства, за рехабилитация, за специализирани храни.
Когато социално плащане е обвързано с такъв индикатор като минималната заплата, това е гаранция, че следващите управляващи няма да ги замразят. Иначе може и да не се съобразят с инфлация, с икономически растеж, и да ги държат отново замразени. Трябва да са обвързани с икономически индикатор, за да може да се движат нагоре.
Разбирам и страха на всички, които са против обвързването с минималната заплата. Защото ако социалните плащания се обвържат с минималната заплата, това ще затрудни преговорите за вдигане на заплатата.
Дълбоко съм убеден, че държавата трябва да подпомага и да насърчава сериозно тези семейства, които са се наели да отглеждат децата си сами и да не ги оставят на държавата да ги гледа в някой дом.
Социалната политика, която води ГЕРБ, е геноцид към българския народ. Може би звучи силно, но това е истинската дума. Не може 34% от българите да са потенциално бедни и още толкова да са в риск от бедност. Тези данни не съм ги измислил аз, те са на Световната банка и български анализатори. Тази крайна материална бедност и мизерия е трагична, защото вече става духовна бедност. С времето тези хора се маргинализират, не участват въобще в икономическия и обществения живот.
Не може толкова важни проблеми на социалното подпомагане да се решават с палиативни мерки. Не може "вдигаме това обезщетение или социално плащане, но другите не пипаме или намаляваме". Необходимо е генерално възстановяване на икономиката, която да генерира средства, те пък да увеличат доходите на хората, а оттам в бюджета ще влизат повече средства да се решават социалните проблеми. Когато една държава става по-богата, с по-големи възможности, тогава се решават и проблемите в социалната сфера. Но това наистина не е лесна задача, особено след наследството, което ни оставя ГЕРБ - тези сериозни заеми, които взеха напоследък и които ще се плащат от бъдещите поколения, бих казал, защото това са огромни размери - веднъж 16 млрд., веднъж още 3 млрд., аз вече им изгубих края колко са общо. Огромни суми ще се плащат от бъдещите поколения.
И нещо много важно: кабинетът "Борисов-2" направи нещо античовешко с така наречената пенсионна реформа. Тя обрича българите на невъзможност да се пенсионират. Но това е основния етикет на управлението на ГЕРБ - абсолютизиране на фискалната стабилност на фондовете за сметка на потребителите на тези фондове, за сметка на хората. Не може, за да осигуряваш илюзорна стабилност на пенсионните фондове, да увеличаваш до невъзможност възрастта и необходимия стаж за пенсиониране.  
- Откъде трябва да започне подреждането на къщичката на социалната политика?
- Толкова са трагични нещата, че аз не мога да ги разгранича по степен кое първо, кое второ, кое трето. Няколко неща трябва да се почнат отначало: да се идентифицират тези групи, които са най-нуждаещи се, и да започнат да се подпомагат те. Защото българското общество е изключително чувствително на тема "социално подпомагане, социални обезщетения", където има до голяма степен измами - и с ТЕЛК-ови решения, и с неправомерно получаване на помощи. Та първата работа е идентифициране наистина на тези крайно нуждаещи се, започване на решаването на техните проблеми.
- Имате ли и други идеи?
- Имаме десетки предложения. Всяко от предложенията ни е актуално и към настоящия момент. Размразяване на тези 14 социални плащания, сред които е плащането на обезщетението за майките, които отглеждат децата си през втората година от майчинството. То е оставено на някакви нива от преди няколко години. Нашето предложение бе то отново да бъде обвързано с минималната заплата. Неведнъж сме предлагали базата на обезщетението за майчинство през първата година да се изчислява не върху 24 месеца, както е сега и както беше при управлението на кабинета "Борисов-1". При правителството на Орешарски беше свалено на 18 месеца, но ГЕРБ отново вдигнаха на 24 месеца, което автоматично намалява обезщетението, получавано от майките. Обезщетението трябва да бъде адекватно на настоящето, не може да се връщаш 2 години назад да определяш обезщетение, което да се изплаща сега. Нали затова е обезщетение - да замества доходите на човек, когато настъпи рискът, за който се е осигурявал.
- Не ви ли се струва малко измамно това намаляване на безработицата, а в същото време хората трудно си намират работа, независимо колко са търсили?
- Сега правителството се хвали, че безработицата е сравнително ниска. Но според мен процентите са ниски не благодарение на мерките, които взема правителството, а благодарение на това, че заради демографската криза остават все по-малко работещи. На емигрантския поток, който оставя все по-малко работещи в България. И когато говорим за безработицата, трябва да гледаме структурата й. Освен това заетостта не се увеличава пропорционално на намаляването на безработицата. Ръстът на заетостта е съвсем минимален.
- Искате на кажете, че безработните не си намират работа тук, напускат страната в търсене на препитание и това намалява процента на безработица?
- Да, това изкуствено намалява процента на безработицата и вдига заетостта. Появяват се все повече продължително безработни. Около 150-160 хил. души са. Огромна армия, която няма перспектива, защото голяма част от тези хора нямат образование, нямат квалификация и нямат перспектива.
На базата на всички тези анализи  предлагахме увеличаване на парите в Националния план за действие по заетостта, които да се ползват именно за тези уязвими групи на пазара на труда.
- И парите по този план са замразени от 2010 или 2011 г...
- Да, така е. Националните средства за връщане на пазара на труда точно на такива групи безработни за поредна година са замразени.
Замразени са и обезщетенията за безработица, от времето на правителството на Станишев дневното обезщетение за безработица е 7,20 лв.
От предишното правителство на ГЕРБ не се правят вноски във Фонда за гарантиране на вземанията на работници и служители при несъстоятелност на предприятието. Това, разбира се, бе сторено в услуга на бизнеса. Във фонда има достатъчно пари, но достъпът на хората до тези средства е много труден. Работниците от фалирали фирми много трудно успяват да вземат обезщетенията си. Поне е необходимо да се увеличи размерът на тези обезщетения и непременно трябва да бъдат направени промени, с които да бъде облекчен достъпът на хората до средствата от фонда. Ние имаме готово предложение, но не можем точно сега да го направим. Предложенията ни винаги се отхвърлят, а и сега, при този толкова спорен бюджет, не можем да надвием. Но, уверявам ви, че и занапред БСП ще отстоява позициите си, предложенията си в социалната сфера.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ