СОКАР може да купи "Нефтохим"
Не очакваме горивата да поскъпнат, при евентуална сделка, твърдят от БПГА
/ брой: 237
Азербайджанската държавна петролна компания СОКАР е най-вероятният купувач на "Лукойл Нефтохим Бургас", твърди сайтът Narod.bg, позовавайки се на свой добре информиран източник от властта. Интересът към сделката за придобиване бизнеса на руската компания от азерите датира още от миналата година. Както е известно във вторник "Лукойл" обяви, че е готов е готова да продаде рафинерията в Бургас. Това гласеше официално съобщение на руската компания. В него се казва, че заради същественото изменение на условията за бизнеса на групата "Лукойл" в България компанията преразглежда стратегията. С помощта на международни консултанти ще бъдат анализирани различни опции, включително продажбата на бизнеса, посочват руснаците.
За продажбата на "Лукойл Нефтохим" се заговори от началото на войната на Русия в Украйна. Една от версиите е, че с официалното излизане на руската компания от страната се цели да се осигури по-лесното намиране на финансиране на проекта за петролопровод между Александруполис и Бургас. В края на април 2023-а азербайджанската държавна петролна компания СОКАР откри офис в София. Веднага след като групата ЛУКойл обяви, че смята да ревизира "стратегията" си за Бъпгария, политици и икономисти посочиха най-вероятния купувач на рафинерията в Бургас - азербайджанския енергиен гигант СОКАР. Първи направи такава прогноза икономистът Евгений Кънев, а вчера сутринта шефът на парламентарнта енергийна комисия Делян Добрев също каза че очаква Азербайджанската компания да стане собственик на рафинерията.
"Предстои да разберем какво ще се случи с бензиностанциите и складовите бази, чрез които "ЛУКойл" упражняваше прекомерно пазарно влияние и монополна сила", твърди Кънев В същото време Българската петролна и газова асоциация (БПГА) сее изненадана от информацията, че "Лукойл" преразглежда дейността си в България и обмисля продажба на бизнеса у нас. "Ние сме изненадани, защото наскоро на форум те заявиха, че продължават да работят, че се грижат за пазара. Сега четем нещо друго. Ние също сме изненадани", изтъкна коментира пред БТА шефът на асоциацията Живодар Терзиев.
Според него няма нищо притеснително някой да смени собствеността си. Освен това, ако "Лукойл" продаде бизнеса си в България, не означава, че рафинерията ще спре да работи. Председателят на БПГА изтъкна, че информацията на "Лукойл", че обмисля продажба на бизнеса у нас няма да се отрази на цените на горива на дребно в страната. "Няма причина, защото те и сега са леко надценени като нива", заяви Живодар Терзиев.