20 Октомври 2024неделя19:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Собственици на ниви искат законови промени за арендата

/ брой: 30

автор:Дума

visibility 408

Собственици на земеделски земи настояват за промени в Закона за арендата. Това заяви Ивайло Иванов от Асоциацията на собствениците на земеделски земи пред БНР. Организацията предлага да се намали административната тежест при сключването на договорите за аренда, както и да се регламентира процедура за бързо прекратяване на тези договори при необходимост.
За сключването на договор в момента се иска скица, издаването на която отнема време и средства, особено за хората от по-малките населени места, обясни Иванов. Според него би било достатъчно договорите да се сключват на базата на справка от общинската служба по земеделие.
Ощетени от арендаторите собственици освен това не могат да прекратят договорите за стопанската година, в която не им е платено. Според сегашната процедура трябва да се изчакат 3 месеца след края на стопанската година и след това да се изпрати искане за прекратяване на договора за аренда. След това се изпраща нотариална покана на арендатора, който трябва да се яви и да плати дължимата рента.
Въпреки че напоследък намалява неправомерното ползване на земята, собственици масово не смеят да поемат дългосрочни ангажименти и голяма част от наемите и арендите се сключват от година за година, каза Иванов. Някои арендатори също предпочитат едногодишните договори.
Заради краткосрочните договори обаче не могат да се усвояват европейските средства за агроекология, тъй като в изискванията за кандидатстване на стопаните е заложен 5-годишен ангажимент, обясни Иванов. Ако се промени законът, това ще дисциплинира и двете страни, които ще склонят на по-дълги договори, смята той.
Асоциацията е внесла предложения за законодателни промени в парламентарната комисия по земеделие още през февруари 2011 г., но и до днес няма обратна връзка с депутатите.

 

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 2052

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 2077

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 2756

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 2114

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 2063

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 2349

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 2294

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 2829

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 2505

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 2159

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ