Природна аптека
Сменям моркови за... злато-о-о
Още по времето на Хипократ те са смятани за лекарство срещу всякакви болести и заедно с доматите и червеното цвекло имат много благоприятно въздействие върху организма
/ брой: 184
"Зеленчуци, който не яде..." - неслучайно в познатата ни детска песничка се пее така... Зеленчуците предоставят на организма необходимите витамини и минерали, по естествен път засилват имунната система, осигуряват нормална работа на костната система и на мозъка. Освен това те осигуряват мощна антиоксидантна защита на целия организъм.
Затова консумирайте пресни български зеленчуци. Те съдържат всички полезни съставки и благословеното лято ни ги осигурява в големи количества и на горе-долу достъпни цени.
Ще ви разкажем за полезните свойства на три от най-популярните и с голям лечебен ефект зеленчуци.
Бели, виолетови и даже черни
По времето на Хипократ са смятали моркова за панацея от всички болести. Освен за храна, го използвали за приготвянето на настойки, мазила, капки и отвари. В средните векове имало поверие, че джуджетата сменяли моркови за... злато. Предвид характера на малките скъперници, наистина може да заподозрем моркова в чудодейни способности. Само че средновековният морков не приличал на нашия съвременник. Привичният оранжев цвят той придобил едва през ХVI век в резултат на старанията на холандски селекционери. Дотогава хората употребявали бели, виолетови и даже черни моркови!
Всичко в морковите е годно за консумация. Техните въздушни и леки листа могат да се комбинират с други зеленчуци за вкусни супи. За съжаление само ранните моркови се продават с листата.
Морковите съдържат голямо количество бета-каротин, който им придава оранжев цвят. Нарича се още "провитамин А", защото при храносмилането се превръща във витамин А.
Морковите са изключително полезни за очите. Бета-каротинът играе важна роля в обновяването на клетките на ретината и гарантира орлов поглед. Освен това е изключително полезен за кожата, като я предпазва от стареене. Една чаша сок от моркови на ден и си гарантирате сияйна кожа и след 40.
Бета-каротинът участва и в профилактиката на сърдечносъдовите заболявания и някои видове рак. Превръщането на бета-каротина във витамин А се извършва в зависимост от необходимостта на организма, от което следва, че няма рискове от хипервитаминоза с витамин А.
Морковите са много богати на растителни влакна и на пектин. В това отношение те осигуряват добро движение на червата и са идеално средство при затегнат стомах. Обратното, добре сварени, те са идеално лекарство срещу диарията. Съдържанието на пектин дава положителен ефект върху натрупания холестерол в кръвоносните съдове.
Доматена лудост
Ацтеките били първите любители на доматите. След като усетили съблазнителния им вкус, те любовно ги нарекли томатл. По-късно доматите били пренесени в Европа и италианците ги нарекли pommi dТoro - златна ябълка, а французите - pomme dТamoure, т.е. ябълка на любовта.
"Който яде тези плодове - полудява" - пишело черно на бяло в "Пълно ръководство по градинарство" от 1774 г. И сериозно обезпокоената Европа забранила яркочервения плод. Но вече било невъзможно да се предотврати доматената лудост.
Доматите съдържат готов серотонин, хормонът на щастието. И тирамин - органично съединение, което се превръща в серотонин в организма. С една дума, ако на обяд изядем 100 г домати, настроението ни ще се подобри. Същевременно ще получим и 1/3 от дневната доза витамин С. Именно той укрепва имунната система и предотвратява преждевременното стареене.
Доматите съдържат още калий, магнезий, калций, желязо, фосфор и витамини от групата В, които подпомагат работата на нервната система, подобряват състоянието на кожата, косата и ноктите. Между другото на 100 г от зеленчука се падат 22 калории. За стройна фигура е добре да се пие чаша доматен сок преди храна. Това намалява апетита и предотвратява преяждането.
Неотдавна учените обърнаха внимание на една от съставните части на доматите - ликопена. Това органично съединение, което придава на плодовете червения цвят, е изключително силен антиоксидант. Ликопенът предотвратява "износването" на органите и стареенето, намалява риска от рак. Според някои изследвания, хората, които приемат чрез храната много ликопен, по-рядко заболяват от рак на млечните жлези, на матката и на белите дробове. В зрелите домати се съдържа повече ликопен, отколкото в недозрелите. Веществото се усвоява по-добре след кулинарна обработка, затова сготвените домати са по-полезни от суровите.
Червеното цвекло е витаминозна бомба
2000 години пр.н.е. вавилонците и персите отглеждали червеното цвекло като зеленчук и лечебно растение. Има документ, който потвърждава, че в градината на вавилонския цар Меродах-Баладан расте цвекло. А в Талмуда се казва, че "във Вавилон няма прокажени и страдащи от гнойни рани, защото там хората ядат червено цвекло, пият мед и се мият във водите на Ефрат".
Във всички времена цвеклото е ценено не толкова като храна, а като лечебен продукт. За него са писали Цицерон, Вергилий, Плутарх и Марциал. Сериозни трудове за лечебните му свойства оставили Диоскорид и Авицена.
Има много рецепти за лечение на скорбут, туберкулоза, анемия, хипертония, настинка и т.н. с червения кореноплод. Защо цвеклото е толкова полезно?
То съдържа белтъци, захари, целулоза, органични киселини (ябълкова и оцетена), минерални соли (желязо, магнезий, калий, калций, йод), витамини С, В1, В2, Р, РР, фолиева киселина.
Целулозата и органичните киселини засилват перисталтиката на червата. 140 г сварено цвекло на гладно са ефикасно средство против хроничен запек. Цвеклото нормализира и храносмилането. Червеният му цвят се дължи на пигментни вещества, главно антоциан и бетаин. Пигмента бетаин, който подпомага разлагането и усвояването на белтъчините, участва в синтеза на холин, който пък от своя страна подобрява работата на черния дроб. Именно затова цвеклото е истинското лекарство за страдащите от болести на черния дроб.
Полезно е и за хипертониците. Богато е на магнезий, който понижава кръвното налягане. Народната медицина предлага вкусно лекарство: смес от сок от цвекло и мед в съотношение 1:1. Една чаша от напитката се дели на 3 и се изпива за един ден.
Цвеклото съдържа много йод, който е нужен за работата на жлезите с вътрешна секреция, щитовидната жлеза. Освен това е богат източник на желязо, поради което се използва при лечебното хранене на болни от анемия. При анемия народната медицина препоръчва да се пие сок от червено цвекло, моркови и ряпа в равни пропорции - по 1-2 с. л. преди хранене в течение на няколко месеца.
Очистителните свойства на цвеклото са в резултат на съотношението на натрия и калция в него (10:1). В тази среда калцият се разтваря, затова прясно изстисканият сок от цвекло се препоръчва при разширени вени и сгъстяване на кръвта. Освен това той дава бодрост на духа и жизнерадост, регулира телесното тегло. Сокът от цвекло запазва младостта на кожата.
Много полезно и вкусно е да се смеси в равни пропорции с морковен сок. В него има голямо съдържание на фосфор, сяра, калий, каротин (провитамин А).
Цвекловите листа също са полезен продукт. Могат да се консумират от ранна пролет до късна есен. Използват се в салати, супи, баници. Листата съдържат повече витамини от кореноплода, затова е грехота да се изхвърлят.