Местни избори 2015
Д-р Стефан Шишков:
След тези избори управлението на община Стара Загора ще е различно
Кметовете на ГЕРБ са хранилката на властта, която българите масово отричат, затова времето им изтича
/ брой: 218
Стефан Шишков е роден на 16.12.1965 г. в гр. Стара Загора. Възпитаник е на 10-то ОУ "Св.св. Кирил и Методий" и гимназия "Христо Ботев" в града. Служи в НШЗО "Христо Ботев" -Плевен. Дипломира се през 1992 г. във ВМИ гр. Стара Загора със специалност "Медицина". През 2001 г. придобива специалност "Неврохирургия". В периода 2001-2006 г. е лекар в УМБАЛ Стара Загора. От 2006 г. до обединението на двете болници е лекар по "Неврохирургия" в МБАЛ Киркович. През 2012 г. временно изпълнява длъжността началник отделение по неврохирургия. От януари 2013 г. до момента е зам.-директор по административните дейности в УМБАЛ "Проф. д-р Стоян Киркович" АД, лекар по неврохирургия към Клиниката по неврохирургия. Общински съветник от БСП в периода 2011-2015 г. Семеен, с две деца.
Интервю на Марина Дочева
- Д-р Шишков, вие сте кандидат на БСП за Стара Загора. Общината е витрина на ГЕРБ за добро управление. Ще бъде ли трудно?
- Когато започнаха номинациите и се оказа, че една много голяма част от организациите са ме предложили за кандидат на БСП, един от пациентите ми дойде и директно ми каза "Докторе, защо не си гледаш докторлъка? Защо ти е да влизаш в изборите точно сега, като онези, другите са на власт?". Всеки има право на мнение, но разбирането, че когато някой държи цялата власт, няма смисъл да му се противопоставяш, е опасно. То за държавата е като рака за човешкия организъм. Колкото повече власт се концентрира на едно място, толкова по-зле за хората, които не са вързани с кръга на властимащите, да не говорим за социално уязвимите, за бедните и болните. Това основно ме мотивира да се изправя срещу ГЕРБ - концентрацията на власт в Стара Загора е факт. И ножът, и хлябът се намират в едни и същи ръце. И този, който иска, и този който дава, в много случаи се оказва един и същ - ГЕРБ. Защото Общинският съвет, въпреки че формално е разнолик, реално се подчинява на една сила. БСП е единствената политическа сила, която може да разкъса този порочен кръг. А иначе, че Стара Загора е витрина на ГЕРБ - така е. Витрината обикновено е представителната част. Какво става обаче отзад никой не знае. Стара Загора е една витрина, наредена, за да хваща окото отпред, но е тъмна отзад.
- Какво имате предвид? Кои са грешките на досегашното управление на община Стара Загора?
- Не съм човек, който ще критикува само заради критиката. Много коментари се чуха за велоалеите в Стара Загора, за това колко струват, как са изпълнени. Много въпроси ще бъдат задавани за новите автобуси и цената им, която се оказва по-висока от цената на тези в София. Оставям ги обаче настрани. Всички виждат, че в Стара Загора се усвояват европейски средства, милиони евро европейски средства. Инфраструктура, паркове, велоалеи. И това не е лошо. Но има и един друг, много по-важен въпрос. Това ли е същността на управлението - да се превърне общината в бюро за обществени поръчки? Местното управление се сведе до управление на евросредства. Фасадите и асфалтът ли правят живота по-добър? Евросредствата са за последно през този програмен период, а после?
В този мандат трябваше да се направи стратегия за местно икономическо развитие, в която инфраструктурата да е само част. БСП има много силни точки в политиките си в местната власт. Една от тях е създаването на общински предприятия, които могат да спестят изтичането на публичен ресурс към частни джобове и в същото време да гарантират добро качество на услуги и местна заетост. Защото не е тайна, че общински поръчки се печелят не от старозагорски фирми. Другите важни точки, по които този мандат загуби темпо, са градоустройството и образованието. Бизнесът навсякъде е категоричен, че няма кадри.
Моторът на всяка икономика са хората. ГЕРБ говорят, че основен приоритет за тях е образованието, но то не бива да бъде свеждано отново до ремонти на сградите. Ясно е, че общината не може да определя структурата на образованието и специалностите. Общината обаче можеше да бъде посредникът, медиаторът между нуждите на местния бизнес и институциите и структурите, от които зависи промяната. Когато един кмет чука на вратата на едно министерство, мотивирано и подготвено и за добро, едва ли ще му я затворят. Ето тази инициативност в посоката извън европейските програми определено липсваше.
- Стара Загора е богата община, енергетиката ви дава хляб, социалните теми май не тежат толкова тук?
- Това е привидно. Енергетиката дава хляб на три области - Старозагорска, Сливенска и Хасковска. В община Стара Загора има доста хора, които живеят на ръба на бедността. Има какво да се направи и за разширяване на услугата социален патронаж, и за младите семейства с ниски доходи. Жилищната политика може да е добър инструмент да се насърчи оставането на млади хора в общината, да се насърчи раждаемостта сред интелигентните млади хора. Например в общинския план за развитие на Стара Загора 2014 - 2020 г. е записано да се изградят 300 нови социални жилища, но до момента общината нищо не е предприела.
- БСП влиза в кампанията в Стара Загора след няколко години на разделения в партията, дори и при вашия избор се надигнаха гласове, не се ли опасявате, че АБВ например ще вземат от гласовете ви?
- Аз съм в партията отдавна, свидетел съм бил на тези събития на разделение, но не и участник в тях. За това и ме подкрепиха. Защото имаше хора, които ми казваха - гледай си докторлъка и не си разваляй спокойствието, но повечето бяха тези, които ми дадоха подкрепа заради спокойното ми и разумно отношение. Аз гледам напред, не назад, усещам подкрепата на актива и на хората. А че въпроси и коментари ще има, съм наясно. В политиката не сме само, за да ни ръкопляскат, а и да ни критикуват, да искат повече. Партията обаче е спокойна и новото ръководство има основна заслуга за това. Разумът в БСП Стара Загора надделя, така ще е и занапред в местната власт.
- Какво ще предложите вие като кандидат на БСП? Каква кампания ще правите?
- През мен като лекар минават стотици хора, стотици съдби, повечето трудни. На хората им омръзна противопоставянето, делението, омразата. Живеем трудно, а политиката като че ли произвежда повече омраза, отколкото разумни действия, важни за всички, не само за тесен, партиен или корпоративен кръг. Това искам да покажа на хората - разум и сила да отстояваш този разум. Политиката е дълга игра и за мен това е печелившата стратегия напред. Ще видите, че след тези избори управлението на община Стара Загора ще е различно, защото хората ще пожелаят да е такова.
- Вие сте лекар, от какво боледуваме напоследък като общество?
- От затваряне, от разрушаване на връзките между хората. Всеки се спасява сам и не мисли за общото. Това до някъде е възможна тактика за оцеляване, но дългосрочно тя разрушава бъдещето ни като община, като държава. Гледах проучвания, 70% от българите казват, че страната не върви към добро, над 50% не одобряват политиката на правителството. Ако продължаваме да мълчим само защото някой в момента е доминиращ, посоката надолу няма да се промени. Затова местните избори са важни. Няма да гласуваме само за кмет или само за общински съвет, ще гласуваме дали да дадем на тази власт ресурс да продължи да управлява. Защото ГЕРБ се храни от местната власт. Кметовете на ГЕРБ са хранилката, колелцата в механизма, който храни и възпроизвежда тази власт. Значи времето им изтича, след като масово българите не я искат. Защото кметовете на ГЕРБ са с широко затворени очи, а ръцете им са овързани от невидими кукловоди.
- Дойдохте на традиционния събор на Бузлуджа с мотор, защо?
- Краткият отговор е - защото моторите са моя страст не от вчера. Както и футболът, и "Берое". Като млад ритах много заедно с по-малкия си брат Ваньо Шишков, който стана едно от имената на нашия старозагорски отбор, а игра и в ЦСКА.
Широко отворени очи и здраво държащи ръце
"Работата на неврохирурга не е лека, прекарваме деня си в операционните зали, а не зад бюро и на компютър. В нея се изискват максимално внимание и концентрация, "широко отворени очи" и "здраво държащи ръце". Това е една професия, пълна с рискове и обрати, в която човек трябва да бъде адаптивен и бързо реагиращ. За съжаление невинаги резултатите са с щастлив край. И точно тук идва моментът, в който лекарят бързо трябва да се стегне и да продължи. Колегите могат да разберат за какво точно говоря, още повече че ние сме и добрите, и лошите вестоносци.