Славяно-еврейски екип подкрепя Данаилов за президент на ЕСШ
Българският мениджър залага на успели в бизнеса колеги
/ брой: 148
Кандидатът за президент на Европейския шахматен съюз (ЕСШ) Силвио Данаилов представи на българския президент Георги Първанов и на премиера Бойко Борисов екипа си, който се събра за първата си работна среща в София. Изборът на най-успешния шахматен мениджър е паднал на трима представители на близки държави, а за ковчежник е номиниран израелец. За изпълнителен президент е предложен 50-годишният Томаш Желицки, бизнесмен, инвеститор и ръководител на Полската шахматна федерация. В чисто шахматен план полякът е по-скоро аматьор (ЕЛО-то му е около 2000), така че при номинирането му явно са взети предвид най-вече качествата му на отличен бизнесмен, на когото статии са посвещавали издания като "Тайм магазин", "Бизнес уик", "Уол стрийт джърнъл" и др.
За вицепрезидент в екипа на Данаилов е номиниран доскорошният президент на Румънската шахматна федерация Йон-Сърбан Добронутеану. 42-годишният румънец също не е сред известните шахматисти на северната ни съседка, където е познат най-вече като организатор на големи шахматни прояви. Той е отговорен за провеждането на повечето издания на традиционния открит турнир на Будапеща и беше основен организатор и спонсор на мачовете между Карпов и Истратеску през 2005 г. и Топалов - Нисипеану година по-късно. Добронутеану също така е член на организационния комитет на т.нар. "Кралски турнир", който преди броени дни бе спечелен от Магнус Карлсен (виж Кратки). Въпреки че е майстор на спорта по шах и има приличен рейтинг от 2215 т. за него заниманията с древната игра са преди всичко хоби. Бизнес интересите му са в областта на земеделието, търговията с храни и винопроизводството.
Данаилов явно отдава сериозно значение на балканските добросъседски отношения, след като за генерален секретар е поканил сръбкинята Сава Стойсавлевич. Освен че е най-млада в екипа на кандидат-президента, 36-годишната дама е и най-"вътре" в шаха. Тя играе от 6-годишна, като в дългата си състезателна кариера има шампионски титли от младежките първенства на Босна и Херцеговина и на Югославия. През последните години Стойсавлевич се е посветила на шахматното съдийство, където има завидни успехи. Освен че е мждународен съдия, тя има и най-високата "А" съдийска категория и е официален лектор на ФИДЕ. За предстоящата през септември олимпиада в Хантимансийск сръбкинята е номинирана за главен съдия и ще бъде първата жена в историята на шаха, заела такава позиция. Към момента младата сръбкиня е секретар на Балканската шахматна асоциация и член на квалификационната комисия във ФИДЕ.
Едва ли е изненадващо, че за длъжността ковчежник Данаилов се е спрял на израелеца Алмог Бърщейн. Претендентът за отговорния пост има завидна шахматна биография, която го свързва с играта неизменно през последните 40 г. Кариерата му на шахматен функционер започва през 80-те години на миналия век, когато е секретар на Израелската федерация и изпълнителен директор на организационния комитет на олимпиадата в Хайфа през 1976 г., когато за първи път се използват компютри и за първи път се играе по швейцарска система. Цели 9 мандата (повече от всеки друг в света) 60-годишният израелец е член на сформираните по време на олимпиади комисии за жребия.
Като върхови постижения в състезателната му биография могат да бъдат изтъкнати ремито в сеанс на едновременна игра с Гари Каспаров през 1996 г. и победата му (отново по време на сеанс) през 2005 г. срещу световната №1 при жените Юдит Полгар.
След известен стаж в израелския политически живот като кмет на родния си град Ход Хашарон и изпълнителен директор на Шинуи (Либералната партия в Израел) през 2006 г. Бърщейн се оттегля и започва да се занимава с книгоиздаване.
Б.а. В следващия брой ще ви представим екипа на втория кандидат за президент на ЕСШ - германеца Роберт фон Вайцзекер.