05 Юни 2025четвъртък12:29 ч.

Слабоумната Европа

/ брой: 222

автор:Юри Михалков

visibility 3773

Еврокомисията покани войната и корупцията да станат членове на ЕС. Така звучи предложението на босът на Комисията г-жа фон дер Лайен Съюзът да започне преговори за членство с Украйна. Ако преди 10-та години някой бе казал, че ЕС ще изпадне до такова умопомрачение, щях да го обвиня, че дъската му хлопа. Но ето, че доживяхме и до това.
Защо става дума за покана на войната? Най-добре го е казал унгарският външен министър Петер Сиярто, според когото Украйна няма право на членство, докато в нея не настъпи мир. "Иначе заедно с Украйна в ЕС ще дойде и войната, което ние явно не искаме и не може да искаме. "Разширяването трябва да е насочено към съхранението на мира, а не на внасянето на война в Евросъюза".
По-добре, едва ли може да се каже. И все пак има място за добавка - и не под линия или със ситни букви. Да приемем, че един хубав ден войната свърши. Но ЕС работеше здраво заедно със САЩ, за да се насъска украинците срещу руснаците, за да посее сред тях русофобията, етническата вражда и злосъседството срещу Русия. И това стана много преди руската операция в Украйна, много преди и Майдана, чиято естествена последица е въпросната операция. Така че дори и формално войната да свърши, ще се окаже, че ЕС е поканил в своите редици етническата омраза, стигаща чак до расизъм, националната нетърпимост и междучовешката нетолерантност. Поканил е антиЕвропа.
Еврокомисията обаче кани за членство и корупцията. Още през 2007 г. известният украински икономист проф. Николай Белополски заяви, че склонността към кражби и корупция са се превърнали в основна идеология на украинския социум, обхванала всички слоеве. През 2022 г. "Трансперънси интернешънъл" постави Украйна на 116 място по корупция от 180 проучени държави. Този февруари депутатът Гео Леврос обвини Зеленски и шефа на канцеларията му Ермак, че са прибрали поне 170 млн долара от закупуване на оръжия, включително на български снаряди. Краде се дори от оръжията, с които страната уж се защитава независимостта си, към октомври 2023 г. се търсят 570 000 единици оръжия - от пистолети до ракети. Медии вече писаха, че украински оръжия са били забелязани на черните пазари в Европа, Сирия, Африка и дори във войната Израел-Хамас. "Таймс" цитира президентски съветник, според когото чиновници "крадат така, сякаш утре ще настъпи краят на света". Властите признават, че процъфтява и битовата корупция.
Така че и тук Еврокомисията кани антиЕвропа. Босът Лайен се оказа доста боса. Неслучайно лидерът на френската партия "Патриоти" Флорина Филипо нарече поканата "фундаментална глупост" и призова страната си да напусне ЕС, за да отвори място за корумпираната Украйна. В ЕС тя ще има възможност да краде ли краде, чак до края на ЕС.

България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 100

Иван Иванов оглави Държавната агенция за бежанците

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 100

Борбата с насилието е водещ приоритет за кабинета

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 66

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 81

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 84

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ