Скопие включва българите в конституцията си, ако влезе в ЕС
България и РС Македония подписаха меморандуми за жп линия, сътрудничество в земеделието и бизнеса
/ брой: 17
РС Македония ще включи българите в конституцията си, ако бъде приета за член на ЕС. Това уклончиво обеща премиерът на западната ни съседка Димитър Ковачевски след заседание на правителствата, състояло се в резиденция "Бояна". "Държавите имат различно подреждане в конституцията. У нас индивидуалните права са колективни. В нашия основен закон на държавата са включени и други народи, и ако има още граждани, които се определят по друг начин, могат да поискат да са част от конституцията. Когато тя се отвори за поправки спрямо ЕС, ще се отвори и тази глава", коментира Ковачевски пред медиите.
По-рано той се срещна с българския си колега Кирил Петков. След срещата на правителствата на двете страни бяха подписани три меморандума за сътрудничество. Министърът на земеделието Иван Иванов и македонският му колега Люпчо Николовски подписаха документ за сътрудничество в областта на земеделието, аграрните науки, селските райони и горското стопанство. Документът предвижда обмен на научна и техническа информация и трансфер на експертни познания. Беше подписан и меморандум за развитието на проекта за жп връзка "София-Скопие". "Железопътната връзка е от важно стратегическо и икономическо значение за гражданите и икономиките на двете държави. Чрез изграждането й ще се интегрират напълно железопътните мрежи на страните в Трансевропейската транспортна мрежа", заяви българският министър на транспорта Николай Събев. Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер и колегата му от западната ни съседка сложиха подписите си под споразумение за насърчаване на малките и средните предприятия. София и Скопие ще си сътрудничат при организиране на промоционални прояви като размяна на посещения на предприемачи, организиране на участието им в бизнес форуми, конференции, семинари, търговски панаири, изложения, посещения на делегации и други.
Меморандумите имат за цел икономическо развитие на целия регион, което гражданите на двете страни ще усетят с измерими подобрения на стандарта на живот, заяви Кирил Петков. Той беше категоричен, че добросъседствотото ще бъде сложено на пиедестал. С устрема и енергията, с която работим, се надявам, че изгубеното време ще бъде наваксано бързо, уточни Петков.
Бяха формирани четири работни групи по икономика, инфраструктура, европейско сътрудничество и култура. "Министерствата на външните работи ще работят в паралел. Поставихме рамката за това и календар кога всяка една от групите да се среща", поясни Петков. Той отбеляза, че групата, която трябва да изчисти спорните исторически въпроси, ще има поне 3 срещи в следващите 4 месеца, с интензивна работа между самите срещи. "Участниците в историческата група имат много прогресивен и оптимистичен поглед спрямо общата работа, която трябва да свършат. Няма да правим промени в състава й", категоричен е Петков.
Следя с внимание дебатите между определени политически кръгове, където назрява идеята да бъдат вписани македонските българи в конституцията на РС Македония като етнос, заяви президентът Румен Радев, който по-късно се срещна с Ковачевски. Държавният глава призова за откровен, искрен диалог, политическа воля и мъдрост. Радев уточни, че ако това се случи, България ще бъде страната, на която Скопие може да разчита за интеграцията си в ЕС. Той изрази очакване новата атмосфера на повишено доверие да улесни работата по нерешените политически въпроси, които са важни за сигурността и просперитета на целия регион.