29 Март 2024петък12:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На фокус

Скъпият ток принуждава фирми да спират работа

Повече от 4 месеца бизнес и синдикати крещят, че има спекулации, държавата неглижира проблема

/ брой: 15

автор:Мая Йовановска

visibility 2032

През януари поредно драстично поскъпване на тока за бизнеса на свободния пазар стресна и работодатели, и търговци на електрическа енергия, и синдикати. Това се случва не за пръв път от септември 2018 г. Високите цени са само за един от сегментите на борсата - сделките от т.нар. "ден напред", при който заводи и други предприятия купуват ток. Работодателите алармираха за този проблем още през септември и обясниха, че на по-късен етап това ще засегне и цените на тока за битовите потребители. От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) обявиха още тогава, че са сезирали КЕВР за завишените цени на борсата в сегмента "ден напред", който е около 200 лв. за мегаватчас. През октомври от КЕВР съобщиха, че е сформирана работна група, която ще проучва дали има нарушаване на търговията на едро на ток на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), което още не се е случило.

След поредно поскъпване на тока на борсата през декември "БСП за България" поиска изслушване на енергийния министър Теменужка Петкова в парламентарната комисия по енергетика. Това, което се случва на енергийната борса, е изключително обезпокоително, заяви зам.-председателят на комисията Таско Ерменков. Според него е необяснимо защо цената на тока на борсата е по-висока от тази на регулирания пазар. Още тогава той изрази опасение, че високите цени ще ударят най-вече фирмите, чието производство е свързано с ползването на ток - хлебари, месари и на други храни, които са от първа необходимост. И това неминуемо ще доведе до поскъпването на храните. Освен това голяма част от българската индустрия е свързана с производство, което потребява много електроенергия, а продукцията й се продава на борсови пазари. И ще се понижи нейната конкурентоспособност. 

На заседанието на комисията властта обаче определи случващото се на борсата като напълно в реда на нещата. Министърът на енергетиката Теменужка Петкова каза, че борсата работи прозрачно и няма опции да й се влияе. Според шефа на КЕВР Иван Иванов пък цените на борсата били

трайно по-ниски в сравнение 

с тези на борсите в Румъния, Турция, Унгария и Гърция.

След поредно поскъпване на тока в началото на декември стана известно, че фирми започват да спират производството си. АИКБ написа открито писмо до премиера Бойко Борисов и до председателя на КЕВР Иван Иванов, в което припомни, че прогнозната цена на тока на свободния пазар на КЕВР е 70 лв. за мвтч, а на БНЕБ - 72-75 лв. В последните месеци на 2018 г. обаче те стигнаха до нива от 250-275 лв. за мегаватчас, което е ръст от 350%. От асоциацията заявиха, че това е абсурдно, непазарно и безотговорно, и призоваха премиера за енергични и конкретни действия, тъй като заводи вече спират работа заради скъпия ток. От БНЕБ се оправдаха, че не влияят на цените, а те са се повишили заради по-голямото търсене на електроенергия.

В началото на януари цената на тока на свободния пазар у нас отново се повиши и удари 207 лв. за мегаватчас. По този проблем бе свикана среща в Националния съвет за тристранно сътрудничество. Според синдикатите и работодателите има необосновано и дори спекулативно повишаване на цените на електроенергията на свободния пазар, което може да забави икономическия растеж и да ограничи повишаването на доходите. Според лидера на КНСБ Пламен Димитров в момента има опити за спекулации на пазара на електроенергия и регулаторът трябва да каже кой е виновен за това. Димитров прогнозира още, че подобни действия неминуемо ще доведат до поскъпване и на тока за регулирания пазар от 1 юли, както и до спекулативни ръстове на редица стоки и услуги. Министър Петкова обаче заяви, че поводи за притеснение няма. Вицепремиерът Томислав Дончев пък директно призова да не се всява смут.

Няколко дни по-късно, за да укротят недоволството на бизнеса и на синдикатите, Петкова и Иванов съобщиха, че министерството и КЕВР започват 

съвместни проверки на електромерите 

на потребители на случаен принцип дали плащат това, което консумират. Инспекцията ще продължи до 25 януари и първо ще започне в "Енерго-Про", ще продължи в ЕВН и ще приключи в ЧЕЗ. Каква е пряката връзка между точното отчитане на електромерите на бита, чиито цени се определят от КЕВР, и движението на цените на тока на свободния пазар, въобще не стана обаче ясно.

Недоволството продължи и на 14 януари стотици протестираха в Пловдив срещу спeкулативните цени на борсата. Същия ден държавата пое ангажимент да осигури допълнителни количества ток на енергийната борса в сегмента "Ден напред" като част от спешни мерки, които се очаква да стабилизират цените на борсата. Дали това ще укроти пазара, предстои да разберем. Държавата обаче изгуби повече от 4 месеца да твърди, че всичко е наред, без да прави нищо, а през това време много фирми пострадаха.

Индустриалният ток ще продължи да поскъпва поне до края на март, защото големите водни централи на НЕК нямат достатъчно вода и на пазара от месеци има дефицит на ток на едро. Освен това заради студа ЕРП-тата купуват от борсата повече ток за технологични нужди. Парадоксът е, че в момента токът за бита е по-евтин, отколкото плащат големите заводи. Докато на Запад е обратно. Там промишлеността плаща 3 пъти по-евтина електроенергия, а в Германия достига до 4,5 пъти, заяви зам.-председателят на АИКБ Румен Радев. 

Още в първото писмо, с което бе сезиран премиерът, е написано, че има 

сигнали за големи затруднения 

и за подготовка за ограничаване на производството и дори за спиране на работа на фирми, много големи консуматори на електроенергия, обясни директорът на "Индустриални политики" в АИКБ доц. Теодор Дечев. Естествено, не бихме размахвали имената на тези фирми, защото това действа зле на репутацията им и може да провали договорите им, коментира той и добави, че високите цени наистина напълно объркват планирането на всеки, който е по-голям потребител на ток. Изключително притеснени сме и заради това искаме нова среща с премиера с участието на профсъюзите.

Проблемът е, че, от една страна, на пазара не достигат количества електроенергия, а от друга - цените нарастват спекулативно, коментира Дечев. Според него това, което става, не е нормално. ЕРП-тата купуват много големи количества енергия, защото би трябвало на всяка цена да обслужват всички свои клиенти и все пак трябва да поддържат някаква приемлива цена за битовата електроенергия. Един от проблемите е точно в това, че трябва да се постигне някакъв баланс между количествата, които купуват ЕРП-тата, и другите количества, които отиват за промишлеността.

Лично на Дечев проверките в ЕРП-тата му се виждат неадекватни. 

Един си пълни джобовете 

за сметка на конюнктурата, в това време пердашиш тоя, който трябва да се мъчи, за да си осигури количества ток, за да снабдява потребителите, каза той. "Това е някакъв сигнал към средностатистическия гласоподавател - мрази ЕРП-тата. И ето вижте, ние сме на ваша страна. Всъщност става дума за съвсем други неща. Става дума за това, че наистина трябва да се осигурят достатъчни количества и за промишлеността. Това трябва да стане във взаимодействие с ЕРП-тата, а не промишлеността и ЕРП-тата да се надпреварват и надцакват кой ще изпревари другия да купи по-големи количества", коментира експертът. Вече има някакви предпазливи сигнали за по-разумни мерки, които бих се радвал, ако се окажат работещи, каза той. Но, както казва моята съпруга: "Кристалното ми кълбо е на ремонт", обясни ситуацията Дечев. 

Според него трябва да се довърши пълната либерализация. "Единното мнение е, че трябва да се сложи край на държавната помощ за двете американски "Марици" - 1 и 3. Ние платихме една ужасно солена сметка с изключително неудачния начин за насърчаване на ВЕИ-тата. В държавния енергиен сектор има пилеене на ресурси. Трябва да се засили и контролът на когенерациите", призова той.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ