25 Април 2024четвъртък12:11 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Скандали, хаос и спорове в НС заради РС Македония

Всяко предложение за РС Македония ще се решава от депутатите, заяви премиерът Кирил Петков

/ брой: 115

автор:Юлия Кулинска

visibility 113

Юлия КУЛИНСКА



В скандали, хаос, безкрайни спорове и обвинения за национално предателство затъна парламентът при изслушването на външния министър в оставка Теодора Генчовска. То беше по искане на ИТН, след като партията на Слави Трифонов излезе от управляващата коалиция. Един от мотивите за това беше, че правителството води двойна политика към РС Македония.
Генчовска внесe два документа с гриф "Секретно" в деловодството на НС. Единият е паметна записка на зам.-министъра на външните работи Васил Георгиев по повод разговор между Кирил Петков и еврокомисаря Оливер Вархеи, който съдържа 8 точки. Другият бил тайна бележка от шефката на кабинета на Петков Лена Бориславова с нови условия за ветото. Депутатите решиха първо заседанието да е закрито, но след 15 минути камерите в залата бяха включени и дебатите станаха публични. Това предзвика крясъци и тропане от страна на опозицията. От ГЕРБ дори поискаха оставката на парламентарния шеф Никола Минчев с аргумента, че нарушавал правилника и Конституцията.
По време на изложението си Генчовска прескачаше пасажите, в които трябва да цитира секретни документи. Тя обясни, че още на заседание на Консултативния съвет по национална сигурност при президента Румен Радев МВнР е предупредило за бъдещите действия на РС Македония. Според нея имало външен натиск за падане на ветото, заобикаляне на МнВР в преговорите и опити те да се контролират чрез ускоряване или забавяне във времето от страна на западната ни съседка. По думите на Генчовска премиерът Кирил Петков бил поел ангажимент пред еврокомисаря Оливер Вархей до края на френското председателство да свали ветото за започване на преговори на РС Македония за ЕС. Министърката в оставка дори обвини външнополитически съветник на Петков, че предложил промяна в българската позиция. Генчовска не каза името му, но от ИТН твърдят, че това е Весела Чернева, и я нарекоха "проксито". В документа не фигурирала досегашната позиция на България за македонския език, както и липсвали предпоставки за гаранции от страна на ЕС, че договорът за добросъседство ще бъде спазван.
По време на изслушването Генчовска отговаряше избирателно на въпросите, като избегна конкретни питания на Христо Иванов от ДБ, който я попита до каква степен е координирала действията си с лидера на ИТН. Шефът на ПГ на ПП Андрей Гюров от "Продължаваме промяната" се възмути, че се реализира "евтин сценарий със салфетки", и поиска всички бележки да се декласифицират и да станат публични.
Бяхте употребена като външен министър, но пострада и българската външна политика и дипломация, репликира Настимир Ананиев от ПП. Той нарече изслушването "измислена постановка". Зам.-председателят на НС и на БСП Кристиан Вигенин попита Генчовска защо не е информирала ДАНС за "паметните бележки", и настоя те да станат публични.  
По-късно Министерският съвет реши по настояване на премиера всяко предложение от страна на френското председателство на ЕС, от държава членка или от ЕК, свързано с одобряване на начало на преговорите за членство на РС Македония и Албания в ЕС, което се отклонява от рамковата позиция на МС от 2019 г., да се изпраща незабавно на комисията по външна политика на парламента. Няма да се дава съгласие за нищо, докато върви обсъждане в НС, и ще се дава отрицателен отговор при несъгласие.
Темата за Северна Македония се използва за отвличане на вниманието, заяви Петков след заседанието на МС. Той обяви, че 2,5 млрд. лева са искани за незаконни строежи, като те е трябвало да бъдат платени през увеличението на бюджета, поискано от МРРБ. Нарушенията са открити от междуведомствена комисия на Министерството на финансите и МРРБ. Петков призова хората да не се поддават на опитите да се отвлича вниманието от важните теми. Борбата с мафията продължава и не се хващайте на капаните, подчерта той.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 102

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 109

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 143

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 114

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 90

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 113

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 110

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 99

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 92

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 113

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ