06 Май 2024понеделник11:28 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Образование

Скалата за оценяване - прикритие на слабия успех

/ брой: 129

автор:Дума

visibility 1339

Скалата, по която точките от тестовете се превръщат в оценка от 2 до 6, е един от начините, с които МОН прикрива слабото представяне на учениците. Скалата би трябвало да е фиксирана, да е известна предварително и да показва колко точки, получени от ученика, на каква оценка съответстват. Още при въвеждането на тестовата система бе възприет порочен начин за съставяне на скалата. Тройката бе превърната в сакрално мерило, която се наглася според средния резултат на випуска, а по нея се нагласят останалите оценки. Таблицата бе огласявана след изпита, защото експертите на МОН прилагаха хитрата хватка да посочват точките за тройка, след като видят на какво средно ниво се представят децата. Ако показват слаби резултати, летвата за тройка се смъква надолу и по този изкуствен начин получените оценки се оказват по-високи.
Отначало оправданието бе, че тестовото изпитване все още е ново за българските ученици и ако скалата е фиксирана и мери реалното им представяне на изпитите, това щяло да ги стресира и да създаде у тях негативно отношение към изпитите. След много критики обаче, в последните няколко години министерството се отказа да използва скалата като параван за слабия успех и предварително се обявяваше, че таблицата не се променя. Така на изпита след VІІ клас за тройка ученикът трябваше да изкара поне 18 точки от 100 възможни, а на матурите след ХІІ клас - 23 точки. Тази година обаче, МОН отново прибягна към стария трик за VІІ клас (където резултатите са очевидно драстично ниски) - намали тройката от 18 на 16 точки. Което означава, че реално оценките спрямо миналите години са по-ниски от тези, които обяви МОН.
Нагласянето на скалата има и още един ефект, удобен за МОН - става невъзможно да се сравни как се променят знанията на учениците с годините, тъй като не е коректно да се сравняват резултати при различна стартова база.   

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1805

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1765

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1592

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1883

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2060

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1682

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1731

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1959

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1718

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1906

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ