17 Юли 2025четвъртък22:47 ч.

Андрей Делчев:

Сивият сектор върху горивата е огромен

700-800 млн. лв. губи годишно бюджетът от укриването на акцизи и ДДС в сектора

/ брой: 9

автор:Дума

visibility 74

Сивият сектор върху горивата в България е огромен. По изчисления на Българската петролна и газова асоциация държавният бюджет губи 700-800 млн. лв. годишно от укриването на акцизи и ДДС в горивата. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria изпълнителният директор на Българската петролна и газова асоциация Андрей Делчев. Той говори за състоянието на петролния пазар и перспективите пред него, като припомни, че от юни 2014 г. насам цената на петрола се е сринала със 70%. По думите му 40% от шистовите фирми в щата Северна Дакота вече са фалирали, тъй като не могат да достигнат себестойността на производителите в ОПЕК.
За България ефектите от ниските цени са основно добри, тъй като позволяват да се генерира икономия, която може да бъде реинвестирана. Въпреки това бюджетът страда от намалените приходи от ДДС, каза още Делчев.
Преди няколко месеца пред investor.bg изпълнителният директор на организацията коментира, че годишно в страната от легалния бизнес се реализират 2 млн. тона течни горива - бензин и дизел (без горивата за специални нужди), а изчисленията на Министерството на финансите сочат, че делът на сивия сектор на пазара възлиза на 30%. От всеки незаконен тон гориво се губят към 1000 лева от акцизи и ДДС и така в бюджета не влиза "гигантска сума", съизмерима със средствата от европейските фондове, които държавата получава, каза още Делчев.
С повече от 30% е поевтинял петролът на българския пазар през 2015 година, съобщи вчера директорът на Софийската стокова борса Васил Симов. От 55 долара за барел в началото на миналата година, цената вече пада под 30 долара, посочи Симов. "Петролът продължава да бие рекорди, продължава спадането на цените на горивата по бензиностанциите, но в много по-малка степен. Около пет, максимум до десет процента за някои горива при намаление цената на петрола в рамките на около 30 процента. Така че, виждате, може би три към едно, четири към едно е съотношението на намаляване цената на суровината спрямо намаляване на цената на готовия продукт", каза Симов.
Поевтиняването на петрола продължи и вчера, като за пореден път стигна 12-годишно дъно, а мнозина анализатори предвиждат още спадове. Сутринта американският лек суров петрол се търгуваше с понижение от 2,53% до 30,62 долара за барел, а европейският "Брент" - с 1,69% спад до 31,05 долара за барел.


Бензинът във Варна падна под 1,70 лв. за литър

Дизелът в морската столица вече се продава за 1,59 лева, а бензин А95 - за 1,69 лева за литър. В края на миналата година една от местните вериги бензиностанции предизвика поевтиняване на дизела и бензина в града, след като свали цените им с около 30 стотинки, съобщи Нова телевизия. Останалите реагираха веднага, като също намалиха цените - 1,79 лева - за дизел и 1,78 лева - за А95. За сравнение в София литър дизел струва 1,92 лева, а бензинът е 1,95 лева.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 812

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 740

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 716

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 780

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 781

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 753

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ