Сирийските бежанци в Турция се прибират
Европейски държави замразяват разглеждането на молби за убежище
/ брой: 237
Анкара отвори граничния пункт към Сирия Яйлядагъ в района на турския град Хатай, затворен през 2013 г. На пункта има опашки от сирийски граждани, които се връщат в родината си след падането на режима на президента Башар Асад. Турският вътрешен министър Али Йерликая заяви, че докато месечно са преминавали по 300-350 души, само за няколко часа двойно повече сирийци са преминали от Турция в Сирия. За улеснение и ускоряване на процеса е увеличен пропускателният капацитет на граничните пунктове от 3000 на 15-20 000 души дневно, съобщи в. "Биргюн".
Гръцкото правителство очаква "безопасно завръщане на сирийските бежанци" в страната им. Засега получилите бежански статут в Белгия не обмислят скоро да се върнат трайно в родината си, показа репортаж на местния канал на телевизия Ер Те Ел. В страната в момента живеят между 35 000 и 44 000 сирийци. По-младите определят като приоритет довършването на образованието си в Европа.
Белгийските власти бяха сред първите в Европа, обявили временно прекратяване на разглеждането на молби за закрила на сирийци заради падането на Асад. Същата мярка преприеха Гърция, Хърватия, Италия, Германия, Нидерландия, Австрия, Великобритания и Франция.
Връщанията на бежанците следва да бъдат доброволни и с прилагане на изискванията на ООН за безопасност и запазване на достойнството, заяви говорител на ЕК.
Вицепремиерът и външен министър на Италия Антонио Таяни съобщи, че няма риск от допълнителен мигрантски поток от Сирия или от повишен риск от тероризъм, предаде АНСА.
Мохамед ал Башир, управлявал правителството на радикалните ислямисти от "Хаят тахрир аш Шам" в Идлиб, ще е новият премиер на Сирия с мандат до 1 март 2025 г. Това ще е новата преходна власт в страната според телевизионно изявление на Башир.
Ливанска медия съобщи, че израелските танкове са на 20 км от Дамаск.