28 Април 2024неделя15:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Сирия пред драматичен избор

Народният вот ще покаже готови ли са сирийците да поемат реално пътя на демократичните промени

/ брой: 104

visibility 546

Георги Николов

Повече от година Сирия е разтърсвана от протести, терористични актове, военни сблъсъци между въоръжени опозиционни групировки и органите на сигурността и армията. Загинаха повече от 9000 души, в т.ч. над 2500 военнослужещи и сътрудници на правоохранителните власти. Хиляди сирийци бяха принудени да приемат съдбата на бежанци и поеха към съседните държави. Как се стигна дотук?
Сирия е президентска република, като президентът се избира с референдум за 7 години. Фамилия Асад управлява страната повече от 40 години - тридесет години от Хафез Асад до смъртта му на 10.06.2000 г., и вече 12 години - от сина му Башар Асад. Законодателният орган е Народният съвет, който се състои от една палата и се избира през четири години. Основната част от населението - 90%, са етнически араби, а останалите - кюрди, арменци, асирийци, арамеи и др. По религиозен признак са мюсюлмани, от които 74% са сунити и 16% - шиити от етническата група алуити, друзи и др. Християните съставляват около 10% от цялото население и са над 2.5 млн. След войната в Ирак в Сирия пристигат над 2 млн. иракчани, в голямата си част кюрди, които нямат статута от ООН на бежанци и са абсолютно безправни.  Трябва да се знае, че преди повече от 48 години в Сирия бе въведено извънредно положение, като водеща роля в обществено-политическия живот пое партията БААС - Арабска партия за социалистическо възраждане - и, безспорно - алуитското малцинство, от което произхожда и президентът.
Събитията след 15.03.2011 г. подтикнаха парламента и правителството да вземат решения, целящи преустройството на държавното управление. Бяха освободени от ръководни длъжности лица от органите на сигурността и армията, подменено бе правителството, отменено бе извънредното положение в страната. Проведоха се няколко амнистии за освобождение на политическите затворници. На 26.02.2012 г. над 89% от населението гласува новата конституция, с която се реши на 07.05.2012 т.г. да се проведат парламентарни избори. Въведе се правилото в изборите да може да кандидатства всеки гражданин лично или пък след като създаде партия или политическо движение, което да го подкрепи, без ограничение дали е от управляващите или от опозицията. Единствената забрана, която остана, е, че не могат да се образуват партии на религиозен или сеператистки принцип. В момента в Сирия има 17 партии. В новата конституция бе премахнат чл. 8 - за ръководната роля на БААС в управлението на държавата, който е подобен на чл. 1 от конституцията на България до 1990 г.
С приетия нов закон за организиране и провеждане на изборите се гарантира демократичност и прозрачност на всички нива и защита на законовите права на населението. В тази връзка беше създаден и Висш съвет за изборите, състоящ се от 5 съдии, утвърдени от Върховния съд. Междувременно опозицията създаде Сирийския национален съвет, чийто лидер стана Бурхан Галиун. Наемници, дезертьори от армията, групировки от други арабски страни се включиха в в т.нар. Сирийска освободителна армия, командвана от Риад Асад. По официални данни действащите на територията на страната терористични групировки се финансират от някои арабски страни, а опозицията активно се поддържа от Запад. През изтеклата година към Сирия се непрекъснато се стичат въоръжени групи от много арабски страни, както и огромно количество оръжие. Така например  в последните дни в Ливан беше задържан кораб с 3 контейнера с картечници, леко стрелково оръжие и муниции. Сирийските гранични войски отбиха проникването на въоръжени групи по море близо до порт Латакия, както и на границата с Турция. В Кипър беше задържан кораб с муниции за Сирия. Иракски бойни кораби посетиха порт Тартус, руски кораб изпълнява задачи близо до сирийските брегове на Средиземно море, където се намира и американско военно присъствие.
В навечерието на парламентарните избори в Сирия се чувства известно успокоение, породено главно от присъствието на наблюдателите на ООН, независимо че опозицията продължава да оказва натиск на властта. Продължава обаче вълната от терористични актове, нападения срещу военни части и силите за сигурност, продължават също отвличания, атентати и екзекуции на цивилни лица. Независимо от терора обаче, видимо се засили и тенденцията за доброволно предаване на властта на оръжието от участниците в незаконните военни групировки, особено след обявяването на амнистия за онези, които не са били съпричастни към убийства и насилие.
Главният въпрос, на който все пак остава да се даде категоричен отговор, е дали опозицията ще следва плана на специалния пратеник на ООН и арабската лига Кофи Анан от 10.04.2012 за спиране на престрелките и изтегляне на войсковите части от градовете. Надеждите сред мирното население до известна степен са, че норвежкия генерал Роберт Моод заедно с 300 наблюдатели на ООН ще спомогнат за установяване на примирие и се предполага, че изборите ще протекат в търпима обстановка. Независимо от международните усилия остава да виси и въпросът дали представителите на опозиционния Сирийски национален съвет и "Мюсюлманските братя" няма да бойкотират новата конституция и изборите.
Ясно е, че в крайна сметка сирийският народ ще произнесе своята решаваща дума в гласуването на парламентарните избори и на първо място - за по-нататъшния път за развитие на Сирия - към реални демократични промени, или ще се запази сегашното статукво.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 694

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 829

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 895

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 874

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 777

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 808

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ