Здраве
Народна медицина
Синята жлъчка подпомага храносмилането
/ брой: 211
Синята жлъчка (Cichorium Intybus), известна като цикория, е не само невероятно красиво цвете. Многогодишното тревисто растение има много ценни свойства като билка. Поради горчивия си вкус цикорията засилва храносмилането, има апетитовъзбуждащо и слабително действие, смъква кръвната захар, подобрява работата на сърцето, унищожава микробите. Прилага се при жлъчно-каменна болест, атоничен запек, за стимулиране на обмяната на веществата. В българската народна медицина синята жлъчка се употребява при проблеми на черния дроб, на стомаха, на далака.
Наземната част на билката се бере през юли и август, а корените - през есента, когато опадат семената. Суши се на сянка или в сушилня при температура до 40 градуса. Корените се сушат на сянка или в сушилня при температура до 50 градуса. Допустимата влажност е 12%. Срокът на годност на целите стръкове е 3 години, а на рязаните - 2.
Външно билката се прилага за бани при екземи, за лапи при циреи и трудно зарастващи рани. Прави се настойка от цветовете в зехтин в съотношение 1:10 и се използва за мазане при рани, изгаряния, както и за компреси при младежки пъпки.
За вътрешно приложение от корена се прави запарка от 2 ч.л. ситно нарязана дрога в 200 мл кипяща вода (доза за 1 ден). Пие се преди ядене 4 пъти на ден за прочистване на организма.
За стимулиране на жлъчната секреция от стръковете се приготвя отвара от 2 с.л. смлени стръкове, които се заливат с 400 мл вода, варят се 5 минути и се оставят да киснат 30 минути. Прецедената отвара се приема 3 пъти дневно по 80-120 мл преди ядене.
Корените на синята жлъчка се използват за приготвяне на безкофеиново кафе (Инка) или се комбинират с кафето в различни съотношения.