27 Април 2024събота23:52 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Синята светлина съкращава живота

Смартфоните, таблетите и компютрите може да бъдат настроени така, че да блокират вредните емисии

/ брой: 205

автор:Дума

visibility 698

Учените откриха, че синята светлина, която идва непосредствено от смартфоните, таблетите или компютрите, може да се отрази на дълголетието на хората, информира "Сабах". Вече е известно, че излъчването, идващо от екраните на тези устройства, влияе негативно на мозъчните клетки и ретината и съкращава живота. Неотдавнашно проучване, проведено от Държавния университет в Орегон, твърди, че кожата също е уязвима към прословутата синя светлина.

За изследването е използвана Drosophila melanogaster - обикновената плодова муха, важен като модел организъм поради клетките и механизмите на развитие, подобни на тези на други животни и хора.

Мухите, подложени на всекидневни цикли от 12 часа светлина и 12 часа тъмнина, имат по-кратък живот в сравнение с мухите, държани в пълен мрак, или тези, подлагани на светлина с филтрирана синя дължина на вълната. Освен поражения в мозъчните клетки и ретините на мухите, изложени на подобно облъчване, някои от тях са загубили и способността си да се катерят.

В статията, публикувана в Science Daily, ръководителят на изследването Джага Джайбултович посочва: "Фактът, че светлината ускорява стареенето при мухите, в началото беше много изненадващ. Измерихме изражението на някои гени в стари мухи и открихме, че отговарящите за стреса са изразени, ако насекомите се държат на светлина. Предположихме, че именно тя регулира тези гени."

Докато учените не намерят начин да предотвратят вредното въздействие на сините светлини върху хората, има няколко неща, които можете да направите, за да се защитите по-добре. Очила с кехлибарени лещи ще филтрират синята светлина и ще предпазят ретините ви. А телефони, лаптопи и други устройства могат да бъдат настроени да блокират вредните емисии.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 667

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 751

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 543

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 722

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 724

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 642

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 665

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ