Синдикати и власт опитаха да неглижират протеста на медицинските сестри
Власт и синдикати направиха неуспешен опит да откажат медицинските сестри да излязат на национален протест утре. Спешна среща имаше тази сутрин при премиера Бойко Борисов. На нея присъстваха здравният министър Кирил Ананиев, представители на синдикатите и Асоциацията на професионалистите по здравни грижи. Обявено бе, че са обсъдени исканията на медицинските сестри за повишаване на заплатите и за конкретни мерки за справяне с недостига на кадри в системата.
След срещата присъстващите излязоха с призив протестът да бъде отменен, защото целите му щели да бъдат постигнати чрез преговори. Синдикатите и Асоциацията се дистанцираха от протеста и го обявиха за "спонтанен". В същото време министър Ананиев коментира, че демонстрацията е била планирана още преди да станат ясни бюджетите на болниците. Няма нужда от протести. Те няма да доведат бързо и успешно до целите, които сме си поставили, е мнението на Ананиев. Министърът обясни също колко много цени и уважава труда на специалистите по здравни грижи. Като доказателство той цитира плановете на МОН и здравното ведомство да увеличат приема за този вид специалисти с около 150 места за тази година.
Исканията на медицинските сестри били напълно справедливи. Но имало много още за обсъждане и планиране.
Милка Василева от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи благодари на министъра и премиера да диалога и подчерта, че от асоциацията не са организатор на утрешния протест. Ние подкрепяме исканията, но не и организирането на протест. Начинът за решаването на проблемите е чрез диалог, а не чрез излизане на улицата, обясни Василева. Синдикатите също се дистанцираха от протеста. Според тях преговорите трябвало да се водят със здравното министерство. Имало нужда не от протести, а от диалог.
Въпреки призивите медицинските сестри обявиха, че протестът ще се проведе. Той се организира през Фейсбук и в него са заявили участие специалисти по здравни грижи от много болници в цялата страна. Сестрите очакват подкрепа и от пациентските организации, и от Българския лекарски съюз.

Зад исканията на сестрите застанаха депутатите от БСП. От левицата припомниха, че от няколко години провокират дебат за проблемите на специалистите по здравни грижи. Темата обаче остава неглижирана от мнозинството в парламента и от правителството. Нашите очаквания не се сбъднаха и сега сме свидетели на спонтанен протест, коментира депутатът от левицата д-р Георги Михайлов. Той цитира тревожна статистика за състояните на системата. На 100 000 души в България се падат общо 475 сестри, докато в ЕС те са средно 740. На един лекар трябва да отговарят от 2 до 4 сетри, а у нас се пада по-малко от една, обясни Михайлов. Става въпрос за дефицит от над 30 000 медицински сестри. 10 000 вече са напуснали територията на страната, а над 15 000 са се пенсионирали или са напуснали системата. Средната заплата в сектора е около 700 лева - унизително ниско заплащане, подчерта д-р Михайлов. По думите му сбъркан изначално е моделът на финансиране в здравната система, където на първо място е поставена търговската функция на лечебните заведения. А пациентите и здравните специалисти са оставени в периферията. Трябва радикална промяна на модела, а това не може да бъде постигнато само с преговори, категоричен бе Георги Михайлов.