25 Април 2024четвъртък19:16 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Симптоми на COVID при ваксинираните: Кихане и главоболие

автор:Дума

visibility 2187

Според английска платформа, в която хората сами регистрират симптомите от заболяването си, петте доминиращи симптома при пациенти, заразени с "Делта" варианта на COVID-19, са главоболие, хрема, кихане, кашлица и болки в гърлото. За това разказа пред БиТиВи тази сутрин отоневролога доц. Тодор Широв.

При неваксинирани обаче доминираща е температурата, има болки в гърлото и хрема, но няма кихане, отбеляза той.

Доц. Широв препоръча на ваксинираните хора да си направят тест за COVID, ако започнат да кихат повече от обичайното.

Според  лекаря обаче все още няма натрупани клиничин данни как протича новият "Омикрон" вариант на вируса и дали има разлика в симптомите.

Доц. Тодор Широв коментира и защо след преболедуване пациентите трябва да следят обонянието си: "Между 3-5-8% от хората с COVID инфекция не възстановяват обонянието си. Според изследване на учените от института "Пастьор" във Франция при пациенти с дълго протичащ COVID и трайна загуба на обонянието една вирусна инфекция остава дълго след като клиничните симптоми са престанали, дори с месеци. Той предизвиква възпалителни реакции на лигавицата и може би тези хора са по-склонни към повторно заразяване", смята лекарят.

Заболели, които са загубили обонянието си, могат да спомогнат за неговото връщане като тренират обонятелния си анализатор, както и да приемат витамини от групата А и Е, но е важно и да не правят някои неща, известни в българската народна медицина.

Лекарят заяви още, че в практиката си не е срещал ваксиниран пациент с тотално загубено обоняние.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ