Силният франк плаши швейцарците
Поскъпването на валутата подлага на сериозно изпитание икономиката на страната
/ брой: 14
Новото поскъпване на швейцарския франк стана причина за свикване на кризисно заседание в страната. В срещата, организирана от Държавния секретариат по икономически въпроси (SECO), взеха участие работодатели, синдикати и представители на почти всички сектори на икономиката. Целта бе да се изясни сериозността на ситуацията, но и да се постави диагнозата и уточни лечението, както посочва швейцарското списание "Ебдо". Поскъпването - спрямо еврото и други валути като британската лира и щатския долар - представлява заплаха за швейцарските износители, чиито продукти постепенно стават по-скъпи с покачване на валутния курс на франка.
Преди кръглата маса в Берн швейцарският синдикален съюз (USS) представи стряскащи цифри. Според изследвания 10-процентно поскъпване на реалния курс на франка поставя на карта 100 000 работни места и застрашава брутния вътрешен продукт (БВП), който ще намалее с 2,5 до 4% в рамките от три до пет години. Въпреки това от 2007 г. насам франкът е скочил с повече от 30% в номинално изражение.
"Ако нашата валута остане толкова силна до края на 2011 г., това е, което ни очаква", предупреди Даниел Лампар, икономист в USS. Според него "изключително грубите спекулации" на швейцарските банки и "особено на UBS, която е на второ място в света по валутна търговия", са резултат от поскъпването на швейцарската валута. Лампар призова Конфедерацията и Швейцарската национална банка (централната банка на страната) да окажат натиск върху швейцарските банки да действат според правилата.
От своя страна Швейцарската национална банка (BNS) не може да прави чудеса, посочва "Ебдо". Ограничените й в миналото средства за намеса са още по-свити в днешния глобален свят.
Ако през януари 2010 г. швейцарският франк се търгуваше 1,47 за евро, само за година единната европейска валура спадна до 1,24 за франк - като така удари рекордно ниско равнище. От месеци BNS твърди, че се бори срещу риска от дефлация и че няма да се позволи поскъпване на националната валута, докато се заканваше да се намеси при пробив на 1,45 нивото. Тези стойности обаче бяха преодолени с лекота, а целите на банката рязко се понижиха до 1,40. След като и тази граница бе премината, от банката заявиха, че са се отказали от интервенции на пазара поради слабия риск от дефлация на този етап.
Според мнозина бездействието на BNS подлага на сериозно изпитание националната икономика. Спадът на еврото заплашва ценовата стабилност, а оскъпяването на швейцарския износ ще намали неговата конкурентоспособност, което на свой ред ще забави икономическото възстановяване на страната.
Швейцарските медии отчитат, че след кръглата маса Държавният секретариат по икономически въпроси още не е излязъл с ясно решение, а представителите на различните сектори на икономиката остават разделени относно мерки, които трябва да се приложат, въпреки че всички те отчетоха сериозността на ситуацията.