03 Май 2024петък13:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Щети на прогреса

/ брой: 164

автор:Альона Нейкова

visibility 500

Покрай пандемията дигиталното обучение се превърна в преобладаваща част от процеса дори на началното образование. Броени седмици преди 15 септември някои родители у нас, стреснати от коронавирусната заплаха, вдигнаха шум до небесата и направиха пътека до просветния министър Вълчев, настоявайки децата им да продължат да учат дистанционно. Но сякаш удобно забравиха факта, че не всички майки и бащи могат да си позволят непрекъснато да са вкъщи, за да подпомагат и контролират виртуалните уроци. А и България не е София и в доста населени места има ученици, които не разполагат у дома с персонален лаптоп.

Появи се обаче още един аргумент, който трябва да светне като ярка червена лампа за привържениците на онлайн школото. Резултатите от мащабно изследване, направено в САЩ и Канада, са категорични: над два часа, прекарвани от деца пред екрана на монитора, смартфона, таблета и пр., забавят умственото развитие. Така, наред с недоспиването, наднорменото тегло и липсата на физическа активност, модерните джаджи още в ранна детска възраст нанасят не само здравословни, но и интелектуални щети, чиито последици неизбежно ще се отразят на успеха и в училище, и в живота.

Използването на различни "умни" устройства - и от възпитаници на ясли, и от други поколения - отдавна вече не е изключение, а всекидневие. Затова хората в най-работоспособна възраст имат нелеката задача не априори да забраняват на децата употребата на всякакви операционни системи с достъп до интернет. А осъзнато и категорично да насочват подрастващите как правилно и с мярка да прекарват времето пред екрана. В противен случай нищо чудно "сивото вещество" не само да загуби функционалността си, не просто да атрофира, но и да се превърне в необратим атавизъм. А внуците ни да търсят в Гугъл не само значението на тази дума, но и колко е две плюс две...

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ