05 Май 2024неделя10:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ще замирише ли пак на боклук София?

Столичната община е изправена пред поредното препятствие, за да осъществи епичната сага със строежа на завода за преработка на сметта

/ брой: 156

автор:Деси Велева

visibility 2276

Лято е и може би е време в София да замирише на несъбран или балиран боклук. Само в подобна кризисна ситуация от Столичната община ще се стегнат и ще започнат наистина да действат, за да се появи дългоочакваният, епичен завод за преработка на сметта на софиянци. С поредния и вече неизненадващ никого провал на строежа на амбициозното съоръжение кметството показва само едно - ако искаме завод, не ни остава нищо друго, освен да призовем всички общински чиновници да хванат по една лопата и да идат да копаят поне за основите на инсталацията.


Предизвестено или не, фиаското със завода за преработка на битовите отпадъци достигна кулминацията си с отмяната на избора на победител от Комисията за защита на конкуренцията. Стъпката явно е толкова изненадваща, че от Столичната община още не знаят какво да правят - дали да обжалват решението или да обявяват направо нов конкурс. Затова ще се допитат тепърва до консултанти от Европейската инвестиционна банка. Междевременно обаче времето не е спряло, за да чака закъснели административни стъпки. Срокът за проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация на инсталацията е 19 месеца от датата на подписване на договора. От тях 9 месеца са за проектиране, а 10 месеца за строителство на съоръжението. Това трябва да се случи най-късно до края на 2015 г., тоест това е срокът, до който трябва да се усвоят парите, за да не изгубим европейските средства.

Боклукът на столичани още търси последния си дом


Рискове и шансове

За риск от загуба на пари предупредиха и общинските съветници от БСП. Те напомнят, че подобни решения на КЗК не са добра атестация за работата на общината като цяло. Тепърва може да се стигне до обжалване на решението на КЗК във Върховния административен съд и нещата да се забавят още повече. Ако пък се започне нова процедура по обществена поръчка, няма да има техническо време, обясни за ДУМА шефката на групата общински съветници от БСП Милка Христова, която е и юрист. Това не е първото предупреждение за неприятен изход на червените. С приключването на процедурата по избор на изпълнител членът на комисията от БСП Георги Свиленски, настоящ депутат, излезе с отделно становище, изпратено до Фандъкова в края на април. В него Свиленски насочва кметицата към проблеми и негативи, които може да понесе Столичната община вследствие на решението на комисията за оценка и класиране на офертите.

 

Подготовка за отваряне на старото сметище край Долни Богров

Според него прави впечатление, че консумацията на електрическа енергия и на гориво, оферирани от някои от участниците, са значително по-ниски от тези, калкулирани от консултанта "Egis International" в доклада му. Георги Свиленски изразява и притеснението си, че от 11 участници в процедурата са останали само два, и то с най-високите оферти, което винаги буди съмнение за направения избор. "Това довежда до оскъпяване на строителството на завода и повишаване на експлоатационните разходи, които трябва да заплаща Столичната община годишно, което води до големи загуби за нея за периода на експлоатация на съоръжението", пише още в становището на тогавашния общински съветник. Той призовава, преди Фандъкова да вземе окончателното решение за класиране, да поиска официално становище от Агенцията за обществени поръчки относно решенията на комисията и да се потърси допълнителна техническа експертиза за проверка реалноста на експлоатационните параметри на участниците. След като въпреки становището кметът е подписала протокола на комисията, според БСП надеждата сега е европарите да бъдат евентуално предоговорени за следващ програмен период, което означава, че всичко трябва да започне отначало.
 
Пари и факти

През лятото на 2011 г. Брюксел отпусна 50 млн. евро за депо за сметта и компостираща инсталация, като цялата тази фаза е на стойност 135 млн. лв. Тя предвиждаше строеж на депо за неопасни отпадъци, инсталация за компостиране на зелени и биоразградими отпадъци, както и изграждането на съпътстващата инфраструктура. Депото за отпадъци вече е факт, то се намира в местността Садината и бе открито на 13 ноември 2012 г. Компостиращите инсталации в Хан Богров са в процес на изграждане и се очаква да бъдат готови през тази година.
Втората фаза на проекта включва изграждане на прословутия завод за механично-биологично третиране на отпадъци с производство на RDF на площадка "Садината", с. Яна. Последният засега конкурс за изпълнител бе обявен в началото на миналата година с 11 фирми кандидати за строители. По-късно броят им намаля до пет, като при отварянето на ценовите оферти се оказа, че те варират между 162 и 213 млн. лева. В крайна сметка на финала останаха само две фирми - тези с най-високите цени за изграждането на съоръжението, но с най-ниски експлоатационни разходи. На първо място комисията класира гръцкото обединение "Актор-Хелектор" със 181,53 точки, а на второ остана консорциум "Садината 2012", в който влизат германската "Хохтийф" и "ПСТ Холдинг", със 149,23 точки. На финала всъщност останаха фирмите, които обжалваха първия търг за завода за боклук. По ирония на съдбата или съвсем очаквано втория търг пък бе обжалван от обединение "Станилов - Данеко", който спечели първия търг, макар и не с този чуждестранен партньор.
Изненадващо или не, КЗК е установила, че Столичната община е отстранила от процедурата един от участниците, без да изложи всички надлежни аргументи, които да са базирани на изискванията в документацията и да обосновават недопустимостта на офертата. При липса на цялостни мотиви офертата на тази компанията трябва да се прецени отново, посочиха от комисията. Тя установила още, че кметството е трябвало да поиска от "Актор-Хелектор" допълнителни документи, с които кандидатът да докаже по безспорен начин, че успешно е реализирал едновременно дейности по проектиране, строителство и въвеждане в експлоатация на подобен завод в гръцката провинция Ларнака-Аммохостос. От общината определено са притеснени от новата пречка. Фандъкова сама призна изненадата си, показа и несигурност.

Дежа вю

Отмяната на избор на строител на завода не се случва за първи път. През 2011 г. общината сама бе принудена да го направи и да проведе нова обществена поръчка заради промени в техническите параметри на бъдещата инсталация и производството на гориво за "Топлофикация-София". Промените бяха свързани с намаляването на отпадъците за депониране от 154 000 т годишно на 113 хил. за сметка на произведеното от завода RDF гориво. Обществената поръчка с оферта от 208 млн. лв. бе спечелена още през юни 2010 г. от обединението "Хут-Станилов", което бе между българската фирма "Станилов" ЕООД и немската "Хайлит Умвелтехник" ООД. Подписването на договора трябваше да стане след като Еврокомисията одобри проекта. В крайна сметка договорът така и не стана факт.
С времето столичани изгубиха нишката в сюжетното развитие на сагата. Коя фаза е първа, коя втора, коя кога е завършена и какви пари са усвоени... Напълно забравиха, че още през далечната 2000 г. тогавашният кмет Стефан Софиянски за първи път заговори за завода, като заяви, че до две години ще започне изграждането му. Въпреки това едва през април 2009 г. беше направена първата копка на завода. И така... досега. Ту първи копки, ту прерязвания на ленти, ту обещания за бърз строеж. Истината е, че цената за това забавяне е поне 100 млн. лв. Толкова средства бяха изхарчени през годините за извозване и балиране на трупащия се боклук в София. За съжаление е сигурно, че загубите не са приключили. Боклукът на столичани ще продължи да гълта от собствените им данъци, докато не се намери кадърна администрация, която да реши кардинално и ефективно въпроса.


 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ