24 Януари 2026събота06:16 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Ще ядем по-скъпа захар

Цената на международните пазари с 30-годишен рекорд, до няколко месеца и у нас сладкото може да поскъпне

/ брой: 254

автор:Мая Йовановска

visibility 3326

Цената на захарта на международните пазари е достигнала 30-годишен рекорд, съобщава "Financial Times". Това сигурно ще се отрази и върху цената на захарта у нас, защото в България се преработва сурова тръстикова захар, която се купува от международните пазари, прогнозира пред ДУМА председателят на УС на Съюза на производителите на захар и захарни продукти Григор Ковачев. След като цената расте на международните пазари, и ние ще купуваме на по-висока, производителите ще трябва да си калкулират поскъпването в продукцията, а това ще повиши и цената за крайните потребители, коментира Ковачев. По неговите думи това ще доведе и до повишаване на цената на всички изделия, в чието производство се използва захар - бонбони, сладки, бисквити, шоколад.
У нас от началото на годината има известно понижение на цената на захарта. Сега в магазините килограм пакетирана захар се продава по-евтино, отколкото през миналата година. Средната цена на захарта на дребно е около 1,20 - 1,25 лв. за килограм. Миналата година имаше период, в който цената стигна до 1,40 лв. за килограм. През изтеклите години цената на захарта бе относително стабилна на международните пазари, но ако тръгне трайна тенденция за поскъпване, то и у нас тя ще се повиши, прогнозира Ковачев. Според експерта това би могло да стане в рамките на няколко месеца, защото все още има големи количества налична сурова захар, купена на по-ниски цени.
Повод за поскъпването на захарта на международните пазара са информации, че слабата реколта в Бразилия ще предизвика дефицит на предлагането, предаде "Financial Times". Прогнозите на международните анализаторите са, че през следващите месеци цената на суровината ще продължи да поскъпва, тъй като реколтата ще бъде слаба и по други краища на света. Запасите от захар са на най-ниското си ниво от години, което допълнително подхранва страховете от недостиг. От май досега цената на захарта на международните пазари е скочила със 135 на сто. Преди ден на борсата в Чикаго цената на захарта е поскъпнала с 4 на сто до 30,64 цента за паунд, с което е надвишен поставеният през февруари рекорд. Предишният рекорд е от 1980 г., когато цената на захарта е достигнала до ниво от 45 цента за паунд.
 

Експерт: Край на паническите покупки на жилища

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 15

София се включи в Съвета за мир на Тръмп

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 15

САЩ и НАТО договарят сделка за Гренландия

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 15

Балканите са загубили 2500 км естествени реки

автор:Дума

visibility 876

/ брой: 15

Конгресът във Виетнам приключва по-рано

автор:Дума

visibility 879

/ брой: 15

В скута на Тръмп

автор:Юри Михалков

visibility 1789

/ брой: 15

Спорт или война

автор:Владимир Николов

visibility 1393

/ брой: 15

Как се избира европейски прокурор в България

visibility 909

/ брой: 15

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ