15 Май 2024сряда21:41 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Дойче веле":

"Ще стана безработен, като татко"

И германците, и шведите са единодушни, че ранното стимулиране на способностите на децата е решаващо за по-нататъшния им успех

/ брой: 277

visibility 397

Младите германци не вярват, че могат да се издигнат само благодарение на собствените си постижения. Според тях всичко зависи от средата, в която са израснали - тя е като камък на шията, от който е трудно да се освободиш, пише в свой коментар "Дойче веле".

Много от младите хора в Германия не вярват, че ще им се удаде да постигнат по-големи професионални успехи от родителите си. "Когато порасна, ще получавам помощи за безработни като татко", казват деца, запитани какви биха искали да станат, когато пораснат. 55 процента от хората под 30 години, които са от по-ниските социални слоеве, са убедени, че индивидуалните им усилия няма да помогнат - те смятат, че средата, в която са израснали, е като камък на шията, от който е почти невъзможно да се освободиш. Съвсем различно изглеждат нещата в Швеция, например - там 86 процента от младите са убедени, че усилията им ще бъдат възнаградени. Данните са от сравнително проучване на демоскопския институт "Аленсбах", предназначено да установи дали за децата са гарантирани еднакви шансове.

У дома или на ясла?

И германците, и шведите са единодушни, че ранното стимулиране на способностите на децата е решаващо за по-нататъшния им успех. По въпроса за вида на това насърчаване обаче мненията се разделят. Докато в Германия родителите по-скоро отхвърлят детската ясла и предпочитат да отглеждат в първите три години децата си у дома, шведските родители са убедени, че децата само печелят, ако по-рано тръгнат на ясла или градина.

В Швеция 99 процента от 2-годишните посещават ясли, докато в Германия само половината се възползват от услугите на детските заведения. При това има и значителни различия между източната и западната част на Германия - в новитe (източните) федерални провинции важи по-скоро "шведският модел". Там само 21 процента от родителите не желаят детето им да ходи на ясла, докато в старите провинции на това мнение са цели 52 процента.

Авторите на проучването са изумени от т. нар. "фатализъм на статута", който очевидно се споделя от много млади хора в Германия. Причините за това, че децата не успяват да напреднат повече от родителите си, трябва да се търсят най-вече в образователната система. В тази връзка социоложката Юта Алмендингер апелира за извършването на реформа в училищната система, която да започне от обучението на учителите. Те би трябвало да са в състояние да работят с хетерогенни групи ученици и да насърчават способностите на всяко дете индивидуално. Родителите от своя страна протестират срещу сегашния вид атестация на децата - още в пети клас въз основа на оценките се определя кой може продължи в гимназия и кой - не. А това определено е твърде рано за селекция.

Каквито родителите, такива и децата?

Германските и шведските родители имат различни представи за насърчаването на децата. Както сочат резултатите от проучването, две трети от германските родители се чувстват отговорни за успехите на детето си в клас. Докато в Швеция това важи за по-малко от една трета от родителите. Там на държавата са предоставени много по-големи права в това отношение. В Германия ефектът е, че развитието на децата в училище е в голяма степен повлияно от родителите. И, естествено, родителите от по-горната класа отправят много по-високи изисквания към своите чеда, отколкото майките и бащите от по-ниските слоеве.

 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 528

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 534

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 517

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 501

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 445

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 487

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ