04 Май 2024събота16:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ще се завърнат ли австрийските капитали у нас?

Азия и Америка са новите притегателни точки за инвеститорите от Австрия

/ брой: 28

visibility 8

Маргарита Самсарова,
специално за ДУМА от Виена


През последните 20 години Австрия е сред водещите чуждестранни инвеститори в България, а за периода януари-ноември 2011 г. е първенец по преки инвестиции в страната ни на стойност 327,3 млн. евро. От 1996 г. до 2011 г. по данни на БНБ общият обем на австрийските инвестиции е 5.8 млрд. евро, което е 14 на сто от преките чуждестранни инвестиции в страната - близо 40 млрд. евро.
От 2011 г. обаче е налице процес на рязко отдръпване на австрийските инвеститори от България и през 2012 г. австрийският бизнес отбеляза друг, но този път негативен рекорд. Нетният отрицателен поток на австрийските инвестициите за 2012 г. (-167.1 млн. евро) е и най-големият отлив на чуждестранни капитали от всички страни в Европейския съюз. Австрия вече липсва от първите две места, заети от Холандия и Великобритания. Като основна причина за отдръпването на австрийските капитали може да се посочи икономическата и финансова криза в Европа. Но не трябва да се подценяват и някои чисто български фактори - имиджът, който България си създаде през последните години с проблеми като корупция и нефункционираща съдебна система, практиката за смяна на правилата в движение, създаваща усещането за непредвидимост и будеща несигурност у инвеститорите. Един от сериозните проблеми, с който австрийските компании се сблъскаха в България, бе и нелоялната конкуренция от страна на сивия сектор.
Накъде е насочил сега интереса си за инвестиции австрийският бизнес? Оказва се, че големите играчи в него са отправили поглед към по-далечни пазари като тези на Азия и Северна Америка. До края на 2012 г. почти 161 млрд. евро са преките инвестиции на големите австрийски компании в чужбина, което показва, че те са нараснали четири пъти за последните десет години. През 2002 г. инвестиционните потоци са възлизали на близо 41 млрд.евро. В Европа австрийските преки инвестиции са над 133 млн. евро. В класацията на европейските страни, в които австрийските компании инвестират, на първо място е съседна Германия - над 21 млн. евро, следвана от Чехия - близо 12,5 млн. евро, а на трето Румъния - близо 9 млн. евро. Трябва да се отбележи, че според австрийски икономически наблюдатели инвестиционният климат в Централна и Източна Европа се е подобрил повече от този в еврозоната.
В същото време значително увеличение на австрийските инвестиции се наблюдава в Азия, където пикът на инвестиции бе през 2007 г. Единствено в Америка след 2008/2009 г., когато  светът преживява най-дълбоката рецесия след 30-те години на XX век, се инвестира повече отпреди. По страни, към които през последните две години са насочени австрийските инвестиционни потоци в района, първо място заемат САЩ. Пред местни медии председателят на Съвета на директорите на австрийския производител на стомана "Фьосталпинe" (Voestapline) Волфганг Едер обяснява тези икономически действия, като посочва, че в САЩ енергийните цени са около 30-40 на сто по-ниски отколкото в Европа, което е структурен недостатък; времето за вземане на решение за изграждането на нови заводи е по-кратко; данъците и таксите са по-ниски, както е по-ниско и заплащането на работниците. Съединените щати обаче се нареждат далеч зад Русия, която в рамките на групата БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка) води с размера на преки инвестиции от Австрия на стойност близо 8,5 млн.евро.
В плана на правителството на премиера Орешарски се посочва, че за насърчаване на вътрешните и външните инвестиции е необходима стабилна политическа среда, устойчиво развитие на икономиката, ясна и благоприятна данъчна рамка и спокойствие, както е необходимо и в нормативната основа за правенето на бизнес да има приемственост и да няма чести и спорни промени. Осъществяването на практика на тези изисквания ще накара австрийските инвеститори отново да обърнат поглед и към по-близкия пазар, какъвто е българският.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ