05 Септември 2024четвъртък06:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ще можем да ползваме и старите отпуски

/ брой: 261

автор:Дума

visibility 978

Конституционният съд (КС) е отменил като противоречащ на Конституцията текста от преходните разпоредби на Кодекса на труда, според който работници и служители могат да ползват неизползваните отпуски за минали години до 2010 г. (за 2009 г. включително) само до края на 2011 г. КС е възприел становището на вносителите на искането, че отнемането на придобито право със задна дата е недопустимо. Решението ще бъде публикувано на сайта на КС. Спорният текст гласи: "Неизползваният до 1 януари 2010 г. платен годишен отпуск за предходни календарни години може да се ползва само до 31 декември 2011 г." Двама съдии са останали на особено мнение - Румен Ненков и Благовест Пунев.
Съдът обаче не е отменил новия текст на чл.176, ал.3 от КТ, с който се въвежда 2-годишна давност за ползването на платения годишен отпуск, след изтичането на която отпускът се губи. Не е отменен и свързаният с него нов текст на чл.224, ал.1 от КТ. В този смисъл остава спорен въпросът дали благоприятният ефект от отмяната на спорния текст не се разпростира само до средата на 2012 г., когато ще изтекат две години от влизане в сила на промените в КТ, с които се въвежда обща двегодишна давност за ползването на платения годишен отпуск.
Въпросът е какво ще възприемат в практиката си съдилищата, до които се отнесат споровете по закона - дали придобитото право на отпуск при стария режим - до 1 януари 2011 г. - не може да бъде загубено по давност до прекратяване на трудовия договор при този работодател или обратното - че за този отпуск двегодишната давност започва да тече от момента на влизане в сила на закона. Разсъждения по този въпрос имало в особените мнения на съдиите Ненков и Пунев.

Войници на САЩ нападнати в Турция

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 169

Дигитални ограничения за децата в Швеция

автор:Дума

visibility 499

/ брой: 169

Мицотакис отпусна помощи под натиск

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 169

Накратко

автор:Дума

visibility 1430

/ брой: 169

Изборни безумия

автор:Юлия Кулинска

visibility 893

/ брой: 169

Курската битка - десетилетия по-късно

автор:Боян Бойчев

visibility 609

/ брой: 169

Ако тази авантюра продължи, Киев ще загуби 12 елитни бригади

visibility 478

/ брой: 169

Нова пенсионна реформа чука на вратата

автор:Аида Паникян

visibility 518

/ брой: 169

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ