22 Май 2024сряда05:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Щастието не е в парите?

Най-щастливите и нещастните професии през 2014-а

/ брой: 81

автор:Дума

visibility 690

Последните изследвания на британски и американски социолози в сферата на удовлетвореността от професионалната дейност показали неочаквани резултати. Оказва се, че материалното възнаграждение, както и преди, играе важна роля, но най-високо платените специалисти далеч не са най-щастливите и най-доволните от живота хора. Коя професия всъщност прави човека щастлив?
Наскоро британският в. "Гардиън" публикува топ-10 на професиите, носещи най-голямо удовлетворение. Рейтингът е направен от организацията "Legatum Institute".
В отчета си изследователите критикуват "преследването" на високите темпове на БВП, което "не само не отразява разпределението на доходите, но и не вземат под внимание нематериалните активи, или чувствата, които не могат лесно да се приравнят към парична стойност".
"Расте разбирането на това, че нивото на прогреса на страната трябва да включва благополучието на гражданите й", казват експертите. Учените отбелязват, че именно на това е посветен трудът им. Изследователите попитали участниците в анкетата следното: "Чувствате ли се щастлив?", "Удовлетворени ли сте от живота си?" и "Смятате ли, че животът ви има смисъл?".
Социолозите проучили зависимостта на щастието от "икономическите фактори". Те стигнали до извода, че по-високото ниво на заплатата не прави хората по-щастливи. Далеч по-важно се оказало съзнанието, че с работата си човек носи полза на обществото.
На първо място в този рейтинг се оказали представителите на духовенството: при среден годишен доход от близо 20,6 хиляди лири (34,1 хиляди долара) нивото на тяхната удовлетвореност достига 8,291. На второ място са топ мениджърите и високопоставените чиновници. Следват мениджъри и собственици на селскостопански предприятия, корпоративни секретари, специалисти по управление на качеството и техническото регулиране, мениджъри в сферата на здравеопазването, практикуващи лекари, фермери, мениджъри и собственици на хотели. Затварят първата десетица квалифицирани майстори по метала, електричари и електрончици.
Най-нещастни пък се чувстват собственици на пъбове и сътрудници в места, където е разрешена продажбата на алкохол. Те са на последното 274-о място в рейтинга.
"Въпреки че връзката между заплатата и удовлетвореността от живота съществува, представители на редица високоплатени професии не се смятат за благополучни, и обратното. Така например, въпреки средногодишния доход от 39 хиляди лири (64,7 хиляди долара), инженерите са едва на 41-о място от общо 274", коментира резултатите от изследването Би Би Си. От своя страна, фермерите получават средно 24,5 хиляди лири (близо 40,7 хиляди долара) годишно, но пък се чувстват много по-удовлетворени и заемат 8-то място. Работата на въздух, изглежда, се асоциира с по-високото ниво на лично благополучие, смятат експертите.
Британските власти разработват "уеб-калкулатор", който ще позволи на онези, които не могат да направят избор между две професии и кариери, да сравнят средното ниво на заплащане и нивото на удовлетвореността от живота, асоциирани с всяка професия. Например човек, който се чуди дали да работи като секретар (със средна годишна заплата от 18,2 хиляди лири) или шофьор в "Бърза помощ" (където ще печели малко повече - 22,8 хиляди), ще разбере, че представителите на първата професия твърдят, че са много по-удовлетворени: 7,93 срещу 6,723 при шофьорите.
"Това съвсем не означава, че кръчмарите не могат да бъдат весели, а викариите - нещастни. От това също така не следва, че професионалната дейност прави хората щастливи или нещастни", подчертава наблюдателят на Би Би Си Марк Истън. "Тези данни обаче дават ключ при избора на кариера, която може би може да донесе най-голямо удовлетворение".
Сюзън Адамс от списание "Форбс" представи данните от подобно изследване, направено в САЩ. "Сайтът CareerBliss помолил потребителите да оценят работата си по 5-бална скала в 10 категории: съотношение между работа и личен живот, отношения с началника и колегите, работна обстановка, ресурси за изпълнение на поставените задачи, заплата, потенциал за професионално израстване, корпоративна култура, репутация на фирмата, всекидневни задължения, контрол върху изпълнението".
В крайна сметка в списъка са влезли 169 различни длъжности и професии, пише "Форбс". Ръководителят на CareeBliss настоява, че тази информация е ценна и за редовите сътрудници, и за ръководителите. "Важно е да се разбере, как сътрудниците, заемащи определени длъжности, оценяват своите условия на труда - казва Хайди Голедж. - Ако обмисляте възможността да превключите на една от тези професии или ако в момента заемате една от тези длъжности, този рейтинг може да ви въоръжи с информацията, необходима за разбирането на всички бонуси и трудности". "Тази информация може да е полезна и за шефовете и особено за ръководителите на представителите на "нещастните професии", такива като охранители, сътрудници във филиали на банки и счетоводители", добавя "Форбс".
Като най-щастлива професия се оказва администратор на база данни. "Според Бюрото на статистиката на труда тази работа доста добре се заплаща и търсенето на специалисти расте. Бюрото прогнозира, че от 2012-а до 2022-а прирастът в тази сфера ще достигне 15 процента. По думите на Голедж тази професия набира популярност в зависимост от това как технологиите са придобили принципно значение за функционирането на предприятието. Благодарение на важната роля, която администраторите на базата данни имат в организациите, те могат да се превърнат в ключов фактор за успех", пише изданието. Администраторите са поставили особено високи оценки на качеството на своите всекидневни задачи и на това, как се осъществява контролът върху изпълнението им.
На второ място са инженерите от службите за технически контрол, които тестват и контролират работата по програмното осигуряване. Те особено ценят своята работна обстановка. На трето място са специалистите по подбор на ръководни кадри.
Останалите "щастливи" позиции заемат следните професии: 4) застраховател, 5) помощник ръководител, 6) разработчик на програмното осигуряване, 7) дизайнер, 8) ръководител/мениджър проект, 9) инженер, 10) административен помощник.
"Не е странно, че в списъка на най-нещастните работници лидери са охранителите. Те охраняват имоти, предотвратяват нападения на вандали и контролират идването/напускането на сътрудниците - пише "Форбс". - Тази работа може да бъде скучна, практически тя не предполага издигане в кариерата и обещава скромен годишен доход".
Втори в списъка на най-нещастните професии са сътрудниците във филиали на банки. По думите на Голедж тази работа е свързана с голям стрес, не много голяма подкрепа и изисквания за отчети с точност до стотинка. "Тъй като мобилните приложения сега могат да изпълняват голяма част от базовия банков оборот, значимостта на филиалите намалява, а перспективите на мениджърите стават все по-нестабилни", пише "Форбс".
Третото място в този негативен списък заемат счетоводителите. Останалите са разпределени така: 4) мениджър за работа с клиенти, 5) управляващ/директор, 6) ръководител на отдел по пласмента, 7) сътрудник в служба за техническа поддръжка, 8) специалист по маркетинг, 9) мениджър продажби, 10) оператор на голяма техника например кранист.

Животът на кръчмаря е доста сложен

Живот на чист въздух - как да не си щастлив?

(По материали на чуждия печат)

Еврото може да се отложи и след 2025 г.

автор:Дума

visibility 535

/ брой: 93

Курортите на път да останат без персонал

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 93

Обмислят ББР да дава безлихвени кредити на чиновници

автор:Дума

visibility 495

/ брой: 93

Президентът на Иран загина в катастрофа

автор:Дума

visibility 514

/ брой: 93

20 на сто от учениците в Хърватия залагат

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 93

Мадрид отзова посланика си в Буенос Айрес

автор:Дума

visibility 509

/ брой: 93

Накратко

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 93

Само обещания

автор:Деси Велева

visibility 539

/ брой: 93

Олимпийско лицемерие

автор:Нешка Робева

visibility 521

/ брой: 93

Коалиция на приятелството

автор:Лозан Такев

visibility 555

/ брой: 93

Всеки глас за малки леви партии е загубен

автор:Дума

visibility 502

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ