Щастието не е само в парите
/ брой: 86
Не всичко е пари, приятелю, пее примата на българската естрада Лили Иванова. Този рефрен, познат на мало и голямо, без съмнение е изпълнен с дълбок смисъл, защото невинаги материалното благополучие носи щастие. И докладът на УНИЦЕФ за благосъстоянието на децата за пореден път доказва твърдението, че щастието не се крие в богатството. Оказва се, че страни като Испания и Гърция, които са доста закъсали във финансово отношение, имат по-щастливи деца, отколкото финансово благополучната и здраво удържаща на ударите на кризата Германия. Германчетата макар и по-задоволени материално са доста след испанчетата. 22-ото им място в класацията на УНИЦЕФ вероятно се дължи на факта, че германците са обладани от идеята за просперитет и не съумяват да предоставят на децата си нужните им внимание и ласки.
Ясно е, че "не само с хляб ще живее човек". За пълноценен живот са нужни ценности и идеали, върхове, които човек да покорява, за да изпита след това чувство на удовлетвореност, полза от действията си и пълно щастие. Защото фокусирането само върху материалното благополучие не е живот, а просто съществуване, което не ни отличава особено от животните.
От УНИЦЕФ отчитат редица проблеми, които влияят върху благополучието на децата - ранна бременност, пушене, употреба на алкохол. Тук вече е съществената роля на родителите. Къде обаче са те? На работа, за да изкарат насъщния. Уморени, угрижени, кога да обърнат внимание на децата си? Как да възпитат у тях някакви ценности и идеали? Позната ситуация за почти всяко българско семейство...
Въпреки цялата тази философия обаче, че щастието не се корени в богатството, и хляб е нужен, нали? Тревожен е фактът, че по-малко от половината деца в Румъния и Словения нямат осигурена закуска. Що за държава тогава е тази, която не се грижи за благосъстоянието на децата си, в чиито очи би следвало да вижда собственото си бъдеще?