14 Април 2026вторник10:38 ч.

Няколко думи

Шпионско фентъзи

/ брой: 57

автор:Александър Симов

visibility 18694

Няколко пъти прочетох величавото "разследване" на БиБиСи за двете руски шпионки - Цветелина Генчева и Цветанка Дончева. Останах като гръмнат. В целия текст няма нито едно, повтарям - нито едно, доказателство, че някоя от двете жени се занимава с незаконна, противообществена или шпионска дейност. Всичко е някаква компилация от внушения, продиктувани отвън, и изпълнение на поръчка, която трябва да покаже каква паяжина от руски шпиони пролетарии бесува из Европа. Всяка фризьорка - пипало на Путин. Всяка чистачка - оръжие на Кремъл.
Нашите величави журналистически съвести нито за миг не си позволиха да прочетат критично това шпионско фентъзи. Преглътнаха го като литературно гурме. Дори дадоха думата на някакъв "журналист" от "Дойче веле", който познавал едната жена (Цвети) и казва, че тя била чистачка. И сега, забележете - оказва се, че тази чистачка е следила "шефа на австрийското разузнаване". Моля ви, сериозно помислете за това - чистачка, която може да следи шеф на разузнавателна служба. Това дори христо-грозевците трудно ще го повярват. Ако в информацията има дори пренебрежим момент на истина, то шефът на австрийското разузнаване моментално трябва да си направи сепуко, а цялата разузнавателна служба на Австрия да бъде разформирована.
Всеки нормално мислещ човек веднага ще разпознае лъжата в това твърдение, но в "разследването" на БиБиСи то се прокарва с наглост, която граничи с патологията. Още по-интересно става, когато видим в какво се изразява другата "шпионска" дейност. Те трябвало да лепят стикери с антиукраинска насоченост. Край! ЕС е в опасност! Паяжината на стикерите идва! Всички търсете убежище! Ние сме загубени! Пипалата на Путин са от ваденки!
Но след като един път някаква там службица към ЕС за журналисти бюрократи е направила разследване, че стикерите са в основата на подривната дейност на Русия, значи трябва да заклеймим двете жени, че са шпионки, и то без нито едно доказателство.
Единствената интеракция на журналист от БиБиСи с някоя от "шпионките" граничеше с тормоза, а не с репортерството. Незнаен британски полурепортер издебва Цвети, могъщата чистачка, която следи шефа на австрийското разузнаване, за да я пита "дали е руска шпионка". Нека да уточним - жената е на свобода, срещу нея няма повдигнати обвинения, дори не я разследват. Единствено от БиБиСи правят опит да окепазят и без това сринатия си авторитет.
За другата "шпионка" пък разбрах, че е работила на летището. Очевидно в това е нейната вина - имала била възможност да следи полетите на Христо Грозев. Но, честно казано, при такава хищна мрежа от шпиони, които следят Великия Ум и Светла Съвест, вече смятам, че няма смисъл да се страхуваме от руското разузнаване. Те му следят дори полетите, а пък най-голямата заплаха за живота му досега е била нагъването на повече кебапчета, отколкото може да понесе стомахът му.
И на базата на тази върховна измислица срещу две абсолютно невинни жени БНТ пусна близо 5-минутен репортаж. Там обстойно бе цитиран бг-журналистът, който смята, че чистачката е най-голямата заплаха за шефа на австрийското разузнаване. Пуснаха и някаква австрийка, която каза, че тя дори не подозирала, че я следят. Ех, тези чистачки, толкова вещи в шпионския занаят.
Вън от шегата - наистина е жалко за тези две българки. Най-малкото, защото те няма да получат дори малко защита от т.нар. българска журналистика. Това е морално дъно, което отвращава. Поглъщането на абсурдни опорни точки от калпава журналистика води до ментални патологии.
Вече се вижда отдалече...

Израел хвърля сянка на сделката САЩ-Иран

автор:Дума

visibility 12950

/ брой: 67

Рюте: Някои в НАТО се провалиха на теста

автор:Дума

visibility 13427

/ брой: 67

КНДР тества ракети с касетъчни бомби

автор:Дума

visibility 12032

/ брой: 67

Накратко

автор:Дума

visibility 7382

/ брой: 67

Бомба със закъснител

автор:Александър Симов

visibility 4504

/ брой: 67

Просията стана основно занимание на бизнеса

автор:Евгени Гаврилов

visibility 12492

/ брой: 67

Да свалим частично санкциите срещу Русия

visibility 11987

/ брой: 67

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ