Наблюдателите:
Шокиращо е отчуждението на гражданите от властта
/ брой: 109
Шокирани сме от нивото на отчужденост между гражданите и политическите институции и дискредитацията на политическите лица в България, заяви ръководителят на делегацията от наблюдателната мисия на ПАСЕ за изборите Андреас Грос. Фактът, че под 50% от имащите право на глас са участвали в изборите, е най-яркото доказателство за отчуждението. Избраните народни представители трябва да го преодолеят, да изградят мостове към онези, които не са представени в парламента. Стабилни институции трябва да върнат доверието, посочи Грос и увери, че ПАСЕ е готова да подпомага процеса.
Нерешените въпроси са от съществено значение, посочи Роберто Батели, ръководител на делегацията на Парламентарната асамблея на ОССЕ с уговорката, че и в много други държави има системни "атаки" върху демократичността на институциите, но там гражданското общество ги преодолява. Той критикува хвърляните напосоки обвинения срещу опонента по време на изборната надпревара и поздрави всички участници в СИК за пeрфектната работа в деня на вота.
Ръководителят на мисията за наблюдение на изборите Миклош Харащи препоръча сериозните нарушения по време на предизборната кампания да бъдат проучени от съдебните власти и извършителите им да бъдат издирени, защото всички еднакво са отговорни пред закона. Дотогава, посочи той, изборните резултати са легитимни.
Наблюдателите са шокирани от намерените бюлетини в Костинброд, което също е довело до подкопаване доверието в политическата система. Експертите призоваха работата на прокурорите по случая да обхване всички аспекти на политическия спектър, независимо от това коя партия ще формира следващото правителство.
Най-притеснително за тях е, че "от всички страни продължават да се купуват гласове". Гледайки отвън, не разбираме защо е толкова трудно да се спре това купуване на гласове, казаха наблюдателите. В предварителния им доклад се посочва, че основните човешки права били спазени. ЦИК и служебното правителство се опитали да проведат прозрачни и честни избори. Сериозните нарушения обаче са засечени по време на кампанията - частни медии създавали условия за неравнопоставеност при отразяването, обяви Оуен Мърфи, специален координатор на наблюдателите на ОССЕ. Той констатира, че моделът на финансиране на политическите партии е от фактори, създали усещане за неравнопоставеност между политическите сили.
Мърфи видя проблем и в независимостта на РИК и СИК и посочи, че 30 от 31 РИК са били с председатели от "предходната управляваща партия". Призивите кампанията да се води само на български език наблюдателите отчетоха като нарушаване на правата на малцинствените групи.
Брюксел чака отговор за бюлетините в Костинброд
ЕК очаква до края на седмицата информация за разследването на откритите в Костинброд бюлетини, свързани с възможни нередности около изборите в България. Това заяви говорителката на Комисията Пиа Хансен и добави, че засега ЕК не може да даде оценка на изборите и на това дали са били прозрачни, тъй като отчитането на резултатите не е приключило. "Важно е властите да разследват възможните нередности, все още резултатите не са окончателни, преброяването на гласовете не е приключило", повтори тя констатацията на наблюдателите от международната мисия. Дотогава не можем да се произнесем, трябва търпение, заяви Пиа Хансен.