20 Май 2024понеделник01:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Шистовият газ бил ГМО-то в енергетиката

Политиците, които настояват за такъв добив, да бъдат заселени до терена на проучванията, пожела проф. Нина Дюлгерова

/ брой: 110

автор:Дума

visibility 28

Шистовият газ е ГМО-то в енергетиката. Това заяви проф. Нина Дюлгерова, преподавател във Варненския свободен университет, на брифинг "Газът - политически инструмент на геополитическите интереси", предаде БГНЕС.
Газът се превърна в елемент от външнополитическия инструментариум на всички нива и е част от дневния ред на света, допълни Дюлгерова.
Шистовият газ е икономически инструмент на САЩ за противодействие срещу външната им енергийна зависимост, но териториите им, където се добива шистов газ, са превърнати в лунен пейзаж, заяви тя. По думите й България не може да си позволи подобно нещо, особено в Дунавската равнина, където има подпочвени води, а геоложките проучвания, направени преди години, са показали наличие на много малък процент шистов газ, и то на голяма дълбочина.
В Румъния миналата седмица официално се разреши на "Шеврон" в югоизточната част на страната, около делтата на р. Дунав, да се направят проучвания с контролирани експлозии на 1200 м дълбочина в търсене на шистов газ. Това е в непосредствена близост до българската граница, близо до международен път. Когато коментираме шистовата технология, това е ярко доказателство, че газът е инструмент на корпоративни интереси на "Шеврон", на "Ексон Мобайл" и др. Не съм сигурна, че у нас ще се добива шистов газ, но пожелавам на тези политици, които настояват за това, да отидат да живеят до терена на добива и проучванията. Това е смърт за водата, за почвата, за флората, за фауната и за хората, както и технологията хидрофракинг, подчерта проф. Дюлгерова.
В Полша се отказват от проучванията на шистов газ, но кой от нас ще гарантира, че в България не се прави вече нещо с използване на технологията хидрофракинг, и то в този момент, при отсъствието на правителство, запита тя.
Има мораториум, при който има промени, които го обезсмислят, и няма гаранция за проучванията, които са доказано вредни, е нейното мнение. Дори и да се открие у нас шистов газ, България ще получи едва 2% от приходите от този добив. Тогава за какво бяха всички тези борби, пита проф. Дюлгерова. За съжаление политиците са тези, които решават, а те обикновено са трансмисия на корпоративни интереси, смята професорът.
Мисля, че в Черно море има и газ, и нефт, каза Дюлгерова. Тя обясни, че единствената зона, определена като граници в центъра на морето, е от 1973 г. и договорът оттогава продължава да действа, което може да бъде използвано при споровете ни с Румъния коя територия от шелфа е наша и коя тяхна. Според нея възможностите за добив на газ от българския черноморски шелф преминават през сложни междудържавни отношения, защото всички страни, граничещи с Черно море, имат интереси от добива на нефт и газ в акваториите си.
Според Дюлгерова новото правителство трябва да убеди акционерите в "Набуко Запад", че сме надежден партньор, и проектът да бъде придвижен напред. Участието на България както в "Набуко Запад", така и в "Южен поток", е единственият начин в икономиката да се влеят свежи пари, смята тя. Не бива да се затваря страницата и на ядрената енергетика, категорична е Дюлгерова.

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ