Шест месеца след бунта Мубарак продължава да тормози Египет
/ брой: 173
Кристоф дьо Рокфей
Франс прес
Шест месеца след началото на бунта, свалил от власт Хосни Мубарак, съдбата на бившия президент, който лежи в болница в Синай, все още създава грижи за Египет: началото на процеса срещу него е в основата на напрежението, а здравето му е обект на противоречива информация.
Решението процесът срещу него и синовете му - Аля и Гамал, да започне на 3 август, бе взето под натиска на улицата. За здравето му се правят на неясни изявления. Авоарите му са замразени, но точният размер на неговите богатства остава неизвестен. Мнозина от приятелите му са в затвора, а други влязоха в новото управление, предизвиквайки гнева на демонстрантите на площад "Тахрир" в Кайро. Принуден да подаде оставка след бунта, започнал на 25 януари и продължил 18 дни, бившият 83-годишен управник на Египет беше приет през април в болница в Шарм ел Шейх, в южен Синай, заради сърдечни проблеми. След като бе свален от власт и замина за курорта на Червено море, където има резиденция, той нито веднъж не е имал публична изява. В кратко записано аудиопослание, разпространено на 10 април, той се обявява за жертва на клевета. Мубарак е обвинен в корупция и отговорност за смъртта на демонстранти по време на бунта от януари и февруари. Сериозни обвинения, предполагащи смъртна присъда, но и подминаващи многобройни аспекти от авторитарното му управление.
В основата на египетската дилема са военните, които поеха властта. Хосни Мубарак, както всички президенти от свалянето на монархията през 1952 г., е един от тях. Ръководителят на Върховния съвет на въоръжените сили (ВСВС) Хюсеин Тантауи, който е фактическият държавен глава, беше министър на отбраната в продължение на двадесет години. "Проблемът с управляващите военни и конкретно с маршал Тантауи безпокои военното съсловие като цяло", смята Мустафа Камел ел Сайед, преподавател по политически науки в университета в Кайро.
Изправянето пред съда на човека, ръководил Египет в продължение на тридесет години, за когото се предполага, че е в течение на всички държавни тайни, освен военните може да постави в затруднено положение и много други хора. "Мнозина са на мнение, че той би могъл да направи неудобни разкрития", счита господин Сайед. Други се опасяват, че процесът ще започне формално и след кратко встъпително заседание може да бъде отложен с няколко седмици с искане за допълнителни разследвания, влошаване на здравословното състояние на Мубарак, съдебни ваканции или заради ограниченията при постите през рамазана, който започва в началото на август. "Възможно е процесът да бъде отложен за по-късно, а датата за неговото начало да е внимателно подбрана именно поради тази причина", предполага Сайед. "Военните не искат техен човек да бъде осъден", уверява Емад Гад от центъра за политически науки Ал Ахрам. "Опитват се да спечелят време с надеждата, че дотогава той ще почине", прогнозира хладно специалистът.
Процесът ще протече в Кайро.
"Искам да видя Мубарак изправен пред съда, искам открит процес, който да протече в столицата", казва Бола Абду, 23-годишен борец за демокрацията, лагеруващ на площад "Тахрир". Информация за здравето на Мубарак се дава рядко и често е противоречива.
Адвокатът му, Фарид ел Диб, заяви през юни, че клиентът му страда от рак на стомаха, а през юли - че е в "дълбока кома", информация, която обаче бе опровергана от болницата и от министъра на здравеопазването. Според различни медицинскии източници той изпада в депресия, случва се да губи съзнание, а други уверяват, че състоянието му е стабилно, но не предоставят точни сведения.
Независимият вестник "Ал Шорук" отбелязва, че е възможно на Мубарак да бъдат отдадени военни почести, ако той почине преди да бъде осъден.