06 Май 2024понеделник23:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Шекспир за тийнейджъри

Темите за любовта и жаждата правят Шекспир не просто "съвременен", а необходим за съвремието

/ брой: 86

автор:Дума

visibility 1395

Навлизаме доста директно в Шекспир, пренасяйки всичко в наше време, като използваме културата, дори субкултрата на младите днес, казва режисьорката Тея Сугарева, постановчик на Шекспировата "Дванайсета нощ" на сцената на Малък градски театър "Зад канала". Темата на представлението, разбира се, е любовта във всичките й форми. А също и за неосъзнатото и неосмислено неспокойствие на човешката природа, за емоционалната недостатъчност, което ще рече - за любовта и за жаждата. Но тъй като в съвременния свят, или поне в света на младите, понятието "любов" се измерва главно с представата за секса, а явлението "жажда" - с консумацията, в спектакъла на Тея Сугарева се прави опит за разширяване и обогатяване на смисъла и житейската стойност на тези две понятия чрез играта, забавлението и двойствената същност на човешките взаимоотношения. Ако възприемем, че любовта е вид "емоционална зависимост", то недостатъчността на групата младежи в това наистина младо представление може да се определи именно като липса на любов. Но ако това чувство се реализира чрез проекция върху друг, тогава човекът получава друга стойност, друг смисъл и възглед за света и своето място в него. Когато обаче чувството остане неосъществено, естествената реакция е да потискаш другия, за да не се окажеш потиснат. Това е основният принцип, на базата на който групата извършва своите акции, задоволява своите временни нужди, прочиства се и се обновява. За да не се налага да се отбраняваш, трябва да заемеш позиция за атака. За да си силен, трябва накараш другите да признаят своята слабост. А зад маската на тази сила се крие опасението, че някой ден и ти ще изпаднеш в позиция на жертва. Липсата на любов само разяжда тази рана, защото води до разколебаване в собствената личност с всичките й ценности. Води до преразглеждане и преосмисляне на стратегията на съществуване.
Режисьорският прочит несъмнено е смел, ясен и категоричен в цялостното преосмисляне на класическия текст и със сигурност неочакван. Неочакван именно със стройната и последователна позиция да се извади и докаже чрез средствата на театъра и, разбира се, чрез актьорите съвременната проблематика и духът на младостта. Условността, с която се борави в спектакъла, са не само зрелищните моменти на танците, музиката, но и ярката сценична изява на актьорите Алиса Атанасова, Весела Бабинова, Владимир Зомбори, Луиза Григорова, Любомир Ковачев, Симеон Бончев, Стоян Младенов, Владимир Димитров, Христо Пъдев и Атанас Чопов, оплетени в приключенията и чудесата на тази история, развиваща се в "нощта, в която всичко е позволено". И така спектакълът на Тея Сугарева се превръща в интелигентен и съвременен прочит на Шекспир за тийнейджъри. Но той няма да "спаси" тийнейджърите от необходимостта на прочетат "Дванайсета нощ", а по-скоро ще ги подтикне да го направят, защото онова, което се вижда на сцената, е умно забавно и смело младежко. Сценографията и костюмите са на Каролина Далкалъчева, хореографията е дело на Велислава Цветкова, музиката е написал Влади Ампов-Графа.

Сцена от спектакъла

Луиза Григорова и Весела Бабинова в сцена от спектакъла

Луиза Григорова и Алиса Атанасова в сцена от спектакъла

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1917

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1882

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1680

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2000

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2186

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1763

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2069

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1826

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2003

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ