17 Юли 2025четвъртък04:29 ч.

Снимка БГНЕС

Шефове на АПИ отиват на прокурор за раздадени милиарди без обществени поръчки

автор:Дума

visibility 1378


Бивши шефове на АПИ ще бъдат дадени на прокуратурата заради това, че са сключвали договори за милиарди левове, надвишаващи в пъти бюджета на агенцията. Това обяви служебният финансов министър Асен Василев по време на заседанието на Обществения съвет за разходване на бюджета.
Той продължи да изнася данни за харченето на държавни пари без обществени поръчки.
За периода от 2019-а до април 2021 г. са възложени договори за 31 милиарда лева, като в анализа не се включват договори за под един милион лева. Голяма част от възложените дейности са в обществени поръчки с един участник или чрез т.нар. ин хаус процедура, а най-много са от Пътната агенция.

"2019-а за текущи ремонти са похарчени 416 млн., 2020-а – 800 млн., а за първите четири месеца на 2021-а са поети общо ангажименти за 2.9 млрд. На строителите, разбира се, не е казано, че тези пари ги няма. Това е престъпление", каза министърът и увери, че докладът ще бъде предаден на прокуратурата.

Бившето ръководство на АПИ оправдало сключените договори с очаквания за високи постъпления от тол такси, които обаче не са се оправдали. Сега финансовият министър обяви, че в периода 2018 до 31 май 2021 г. са реализирани приходи от 122 млн. лв. от пътни такси при планирани 1.143 млрд.лв.. През миналата година са очаквани 450 млн. лева, а са събрани 77 млн. лева.

Това ниво на наглост и безотговорност може да се оправи само с правила и тежки наказания. Тук една агенция си възлага дейности с лежерно нареждане към Министерския съвет да намери отнякъде парите, не скри възмущението си Асен Василев.

Тази практика е дълбоко неморална, категоричен бе той. По думите му, пътното строителство в България е в това положение дълги години, а сектор, който е управляван по този начин, няма как да направи качествени пътища, въпреки огромните финанси, заделени от държавата за него.
Към всеки един от тези договори ще се подхожда индивидуално. Там, където строителните работи не са започнали, най-вероятно няма и да започнат, обясни още Василев.

От думите на финансовия министър се разбра още, че в периода 2019 г. - април 2021 г. държавата е сключила договори за 31.4 млрд.лв., като 40% от средствата са договорени или без обществена поръчка или с такава, но само с един участник. В детайли, 8.4 млрд. лв. са раздадени без обществени поръчки, а 4 млрд. лв. са възложени с обществени поръчки, в които е имало само един участник.

През обществени поръчки с повече от един участник са изхарчени почти 19 млрд. лева.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ