Шефът на БОРКОР сравни звеното с метро
За една година дейността на институцията се изчерпва с оборудване и наемане на първите кадри
/ брой: 74
Функционирането на създадения преди година "Център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет", по-известен като БОРКОР, бе сравнено с изграждането на метро от ръководителя на звеното Румен Миланов. "Първо се създава проектната компания "Метрополитен", след това се полагат релсите и едва тогава метрото тръгва", обясни дейността на структурата Миланов. На специална конференция в присъствието на дипломатическия корпус у нас той представи какво е свършено от създаването на БОРКОР досега.
ДУМА припомня, че срещу новото звено постоянно има упреци, че все още не функционира както бе планувано, не е напълно ясно какво точно върши, а се разбра, че въпреки това някои от служителите са удвоили заплатите си от бонуси през миналата година. През 2011 г. в Центъра са доставени компютри, направен е ремонт на сградата, наети са първите кадри, очаква се в средата на април да започнат работа още специалисти. Според Миланов това е фундаментът за работа на звеното. БОРКОР е работил по два големи проекта - за проектен офисмениджмънт и организационно развитие. Започнато е привличане на първите 30 специалисти, които са се обучавали 3 месеца. След 15 април ще има втора група специалисти.
Като конкретна бъдеща цел Миланов посочи борбата с корупцията при обществените поръчки и изрази надежда, че до края на годината БОРКОР ще се захване с конкретните задачи. Според него всяка година България има разходи от около 4,5 млрд. лв. по обществени поръчки. "Ако системата от разработени мерки предотврати неправомерното изтичане на средства само в размер на 1% от тези разходи, то ефектът ще е около 45 млн. лева за държавата", изчисли Миланов. Той посочи, че консултантът им счита, че ако се въведе изцяло процедура за електронни обществени поръчки, ефектът може да достигне 1 млрд. лв.
Миланов призна, че БОРКОР дублира функциите на други звена, но подчерта, че институцията няма да нарушава компетенциите на министерствата, а служителите няма да провеждат разследвания. "В проекта се съсредоточават и обединяват по-скоро познанията и опитът на другите институции и ведомства, както и тяхното ноу-хау. Центърът има за задача да открива системните грешки в работата на дадена институция и да разработва комплексни мерки", обясни той.
Звеното се управлява от Консултативен съвет, чийто председател е вътрешният министър Цветан Цветанов. Състои се от 26 души - 16 министри, зам.-председатели на НС, двама членове на ВСС, представители на ВКП, ВКС, ВАС и зам.-председател на Сметната палата.