05 Юни 2025четвъртък12:09 ч.

Шап в Германия за първи път от 1988 г., у нас специални мерки няма да има

/ брой: 8

автор:Дума

visibility 993

За първи път от 1988 г. насам в Германия е установено огнище на шап. Три биволи са умрели от тази болест в областта Меркиш-Одерланд, граничеща с Полша, съобщи министърът на земеделието на Бранденбург Ханка Мителщад.
За да се предотврати разпространението на болестта, властите вече са предприели спешни мерки, като стадото, в което е открита болестта, е унищожено в събота.
Тясно свързани вируси на шапа се срещат в Близкия изток и Азия, според института "Фридрих Льофлер" точният произход и пътищата на навлизане в животинската популация остават неизвестни. В същото време продължават да възникват огнища на болестта извън ЕС. В момента ваксинацията срещу шап е забранена в Германия, предават от agrarheute.
Учените са обявили, че в банката за антигени на шап в Германия има ваксини, подходящи за тези вируси. Според FLI банката за антигени може да произведе необходимите ваксини в рамките на няколко дни след активирането от федералните щати.
Говедата в Германия са били ваксинирани ежегодно срещу шап до 1991 г. Оттогава ваксинацията е забранена в ЕС, тъй като са унищожени щамовете, които са местни за Европа.
Ваксините предлагат слаба защита срещу щамове, внесени от чужбина, обясняват от института. Европейското законодателство обаче позволява спешна ваксинация в случай на епидемия, ако са изпълнени определени условия. За тази цел в ЕС се поддържат банки за ваксини.
Специален комитет на ЕК реши въвеждане на 3 и 10 км зони около огнището в Германия, а зоопарковете в Берлин затвориха като предпазна мярка. Ситуацията се наблюдава внимателно и при нужда ще се задействат още по строги мерки.
Шапът е силно заразно вирусно заболяване при чифтокопитни животни като говеда, овце, кози и свине. Дивите животни и тези от зоологическите градини, също са уязвими.
Доскоро Германия и ЕС се смятаха за свободни от шап, но болестта се среща в Турция, Близкия изток и Африка, както и в много страни в Азия и Южна Америка. Според института „Фридрих Льофлер“ нелегално внесените животински продукти от тези страни представляват постоянна заплаха за европейското селско стопанство.
България няма да предприема допълнителни мерки във връзка с възникналото огнище на шап в Германия, съобщиха от агенцията по храните. Ще продължат да се прилагат само рутинните профилактични мерки, които са в сила след справянето със заболяването у нас през 2011 г. Последните огнища на заразата у нас са откривани преди 14 г. и оттогава се прилагат профилактични мерки във всички погранични райони. Вирусът на шапа е ендемичен за Турция, Близкия изток, Африка и много азиатски държави и нелегално внесени продукти от животински произход от тези региони създават постоянна заплаха за селското стопанство в Европа.
По данни на  месопреработвателния бранш България произвежда едва 40% от нужното месо, останалото се внася, а по данни на агростатистиката през 2024 г. страната ни е внесла от Германия близо 17 хил. тона месо.
Вече има единици държави, които ограничиха вноса на месо от Германия предвид възникналото огнище на шап, у нас обаче засега ограничения не се предвиждат.
Шапът е най-силно заразното вирусно заболяване по домашните и диви чифтокопитни животни, от което боледуват говеда, биволи, овце, кози, домашни и диви свине. Заразата причинява значителни икономически загуби и се разпространява механично чрез замърсени продукти, фураж, транспортни средства, дори и хората могат да бъдат преносители, въпреки че не боледуват от шап.

България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 100

Иван Иванов оглави Държавната агенция за бежанците

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 100

Борбата с насилието е водещ приоритет за кабинета

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 66

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 81

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 84

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ