Шахматни новини
/ брой: 271
Вицепрезидент на ФИДЕ с рекорд
Вторият човек във ФИДЕ - Георгиус Макропулос, е на път да постави своеобразен рекорд, след като за пореден път бе преизбран за президент на Гръцката шахматна федерация. Той заема поста от началото на 1982 г. и за изминалите 30 години не е изгубил и грам от политическата си тежест и влияние. На последните избори той имаше двама конкуренти за поста, които обаче не можаха да го притеснят по никакъв начин - той безпроблемно успя да събере над 60 на сто от гласовете на делегатите - 123 от 203. Така президентските пълномощия на Макропулос бяха продължени за още 4 години, което му гарантира поне европейски рекорд...
България без медали на световните за подрастващи
България остана без медали от завършилите световни индивидуални първенства за момчета и момичета, юноши и девойки до 8, 10, 12, 14, 16 и 18 години по класически шахмат, които се проведоха в Марибор, Словения. При 10-годишните момичета Габриела Антова (ШК "Шах ХХI" София) почти непрекъснато беше на второ място във временното класиране, но за съжаление загуби в последния кръг и остана пета с 8 т. от 11 партии. Това е най-доброто класиране от 18-те български представители. 16 страни спечелиха медали, но България не е сред тях. Индия е на първо място с 3 златни, 3 сребърни и 3 бронзови медала, пред Русия 3, 2, 3, САЩ 2, 1, 1, Армения 2 сребърни, Китай 2 бронзови медала. 11 нации са с по 1 медал. Прави впечатление, че сред младите шампиони има много представители на Индия и САЩ, където шахматът активно е включен в системата на училищното образование. Наред с това представителите на Русия и останалите шахматни хегемони се представиха отлично в групите на старша възраст, където шахматът плавно се превръща от увлечение в професионален избор.
Аронян разкрива тайните на успеха
В интервю за радиостанция "Гласът на Русия" Левон Аронян разкри някои от тайните на подготовката си по време на турнири. "За разлика от повечето колеги, които обичат да се подготвят вечер, веднага след като научат жребия за следващия ден, аз предпочитам да отложа заниманията за другата сутрин, обяснява арменският №1. "Просто спя лошо, когато мисля за шах, затова предпочитам вечер да погледам филм или да почета книга." Гросмайсторът разкри и друга тайна от турнирното си ежедневие - всекидневно се занимава със спорт. "Ако наоколо има приятели, задължително играем тенис, футбол или баскетбол, споделя Аронян. "Ако пък съм сам, което също се случва, обикновено предприемам велосипедни разходки." Масажите и иглотерапията също присъстват в турнирното "меню" на гросмайстора. Чисто шахматните предпочитания на Аронян са насочени към сблъсъци с по-силни съперници. "Когато играеш с по-слаб противник, той ти позволява да водиш играта както искаш и това не е интересно, разсъждава олимпийският шампион. Много по-мотивиращо е да седнеш срещу шахматист с интересни идеи, който се опитва да попречи на изпълнението на собствените ти планове. Тогава се получава изкуство."