Севиля спечели Лига Европа с дузпи

Прокобата на Бела Гудман остави Бенфика без трофей на 8-и пореден финал

/ брой: 109

visibility 56

Севиля победи Бенфика с 4:2 след изпълнение на дузпи и спечели турнира Лига Европа. Герой на финалния мач на Олимпийския стадион в Торино стана португалският вратар Бето, който спаси 2 удара от бялата точка. Така Севиля за трети път в своята история спечели европейски клубен турнир, след като през 2006 и 2007 година бе победител в турнира за Купата на УЕФА, предшествал Лига Европа. За лисабонските "орли" пък продължи прокобата на бившия им треньор Бела Гудман. Под ръководството на унгарския евреин през 1962 г. отборът печели Купата на европейските шампиони след знаменит успех на Реал М с 5:3 и той иска допълнителна премия и по-голяма заплата от шефа на клуба. Парите са му отказани, защото нямало такава клауза в договора, а касата била празна. Гудман напуска и проклина лисабонския клуб да не спечели европейски трофей в следващите 100 години. Оттогава клетвата му е в сила и Бенфика загуби 8-и финал. Миналата година също в Лига Европа португалците отстъпиха на финала в Лига Европа на Челси в Амстердам.
На "Стадио Олимпико" в началото на финала главно действащо лице бе дясното крило на Бенфика - 25-годишният сърбин Миралем Сулеймани, който бе спиран от защитниците на андалусийците с цената на нарушения и само за 2 минути им "заработи" 2 жълти картона - на Федерико Фасио и Алберто Морено. При фаула на Морено обаче Сулеймани получи контузия на дясното рамо и бе сменен принудително още в 26-ата мин. Постепенно Севиля изравни играта, благодарение най-вече на успешни отигравания на хърватския им капитан Иван Ракитич. В добавеното време преди почивката Бенфика пропусна 2 чисти положения, като вратарят на Севиля Бето спаси удари на Макси Перейра и Родриго. След паузата пък 21-годишният словенски страж на Бенфика Ян Облак спаси на 2 пъти опасни шутове на ветерана Хосе Антонио Рейес. В края Бето изби и коварен удар на бразилеца Лима.
В продълженията съперниците предпочетоха да не рискуват и дочакаха трофеят да бъде разигран в "руската рулетка" на дузпите, където спортното щастие бе на страната на Севиля. Президентът на УЕФА Мишел Платини връчи медали на играчите и треньорите на двата отбора финалисти, а след това под бурни аплодисменти купата на турнира Лига Европа вдигна капитанът на испанците Иван Ракитич.
След финала:
Унай Емери, треньор на Севиля: "Този отбор изстрада много. Страдахме срещу Бетис, срещу Порто, срещу Валенсия, както и срещу Бенфика, но накрая успяхме. Изиграхме първия си мач през август, когато трябваше да сме на плажа. Многото мачове си казаха думата и в продълженията играчите бяха изморени. В трудните моменти обаче бяхме обединени и това е нашата награда. Научихме се да се борим, справихме се с трудните моменти и стигнахме до върха. Този турнир е много обичан от нашите фенове, защото в него Севиля има 2 титли. Отборът не беше играл 2 години в евротурнирите и затова искахме нещо специално."
Жорже Жезус, треньор на Бенфика: "Най-добрият отбор не спечели Лига Европа. Беше страхотен финал, въпреки че нямаше голове. Поздравявам играчите и не мога да критикувам никой. Напускаме с високо вдигнати глави и ще мислим за другия финал в събота (за Купата на Португалия). Не може да се връщаш назад, защото във футбола няма морални победители. Във футбола най-добрите отбори не винаги печелят. Ние трябва да приемем това и да бъде прагматични. Бяхме по-добри, но това е. Имахме повече шансове над 120 минути, но не успяхме да се възползваме. Искам да поздравя играчите и феновете, ние отново играхме финал за европейска купа. Не загубихме нито един мач, а финалът го загубихме с дузпи. Трябва да отдадем заслуженото и на Севиля. Вратарят Бето оказа влияние върху изхода на мача, той е португалец, познава нашия футбол. Той излезе извън голлинията при дузпите, направи няколко крачки напред, а това противоречи на правилата. Изиграхме отлично второ полувреме, не заслужавахме да загубим с дузпи."