30 Юни 2024неделя16:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Северното полукълбо става Африка

Учените чакат най-топлото лято от 600 години насам

/ брой: 95

автор:Дума

visibility 40

Земята продължава да се затопля, а Северното полукълбо все повече ще прилича на Африка. Плашещите данни изнесоха група учени от Харвард, според чието изследване всяко ново лято в Северното полукълбо вече ще е много по-топло, отколкото всеки летен сезон през последните 600 години.
Американските учени са разработили статистически модел на арктическите температури и са заключили, че летните месеци за последните две десетилетия са подобрявали всички температурни рекорди за последните 600 години.
Изследователите са направили своите заключения на базата на проби, получени от дървета, лед и седимент в езерата. Получената от тях реконструкция на 600-годишната история на температурата много по-добре обяснява наблюдаваните температурни аномалии, които възникнаха през лятото на 2010 г., отколкото съществуващите статистически данни за температурата за последните 100 години.
С изследването си учените са 95% сигурни в това, че летата на 2005 г., 2007 г., 2010 г. и 2011 г. са били по-топли от предишните лета за последните 600 години. Нещо повече - тенденцията на бързо, но не рязко увеличаване на летните температури продължава. Следователно аномалията през лятото на 2010 г. не е уникално явление и с ръста на летните температури вероятността от екстремни събития ще се увеличава значително.
Сега групата изследователи се опитва да подобри модела, за да получи представа не само за очакващите ни сезонни промени в температурата, но също така и за седмичните и дори ежедневните промени на температурата. Според американските учени това ще им помогне да идентифицират промените в климата за дори по-малки интервали от време.

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1509

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 1282

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1859

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1589

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1521

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1385

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1418

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1511

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1429

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 1323

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ