21 Април 2025понеделник13:38 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Село възроди 70-годишно читалище с лични дарения

Бабите от Поповяне сами поискали свое място за четене и срещи. Кметът доказал, че и в криза пари има

/ брой: 136

автор:Ралица Табакова

visibility 4525

Ремонтирано читалище и напълно нов кафе-клуб към него отвориха врати вчера в самоковското село Поповяне. Възраждането на 70-годишното читалище "Светлина" се превърна в истински празник за всички жители на селцето, които препълниха площада пред кметството още преди 9 часа сутринта. Ентусиазмът на поповянци се усилваше от шумното и цветно детско присъствие. Десетки малчугани щъкаха неуморно между пейките и фонтанчето в центъра на селото. А бабите една през друга сочеха своите внучета и обясняваха, че именно тяхното "гардже е най-хубаво".
Около 9,30 ч. пред читалището се появи виновникът за празничната атмосфера. Левият кмет на Поповяне Константин Беров, който с упоритост и ентусиазъм доказва, че оправданието "няма пари" не може да спре реализацията на добрите идеи.
Бабите от селото сами поискаха да си имат кафе-клуб, защото Клубът на пенсионера е запазена територия за мъже, разказва кметът. Читалище "Светлина" е отворило за първи път врати през далечната 1940 г. и винаги е било повод за гордост на селото. Библиотеката му е много богата, а и до днес се пази традицията между стените му да текат дълги и сериозни дискусии за случващото се в селото, в страната и по света.
Константин Беров се залавя сериозно с идеята да освежи читалището, да го ремонтира и да му "подари" кафе-клуб с място за срещи, игра на шах и карти и раздумка пред страниците на вестниците. Знаех какво ще ми отговорят от голямата община, че няма пари, разказва кметът. И изброява познатите вече до болка проблеми на общините в България - орязани субсидии, забавени плащания, замразени европроекти.
Двамата с кмета на Самоков Ангел Николов обаче прегръщат дружно идеята за възраждане на читалище "Светлина". Една полуразрушена сграда в центъра, съседна на магазина и пенсионерския клуб, е идеална за целта. Получихме разрешение от община Самоков и започнахме ремонта, уточнява Константин Беров. Кметът подчертава дебело, че и за ремонта, и за обзавеждането на кафе-клуба не е използвана и стотинка от общинския бюджет. Всичко е с лични дарения на кмета и хората от селото. Сериозно помага и Славчо Червенков, арендатор, който ръководи местната земеделска кооперация.
Днес читалището посреща гости усмихнато, пребоядисано, с нова дограма, бар и кафене. След официалните думи поповянци нямат търпение да влязат в новата придобивка на селото. На една от масите грижливо са подредени няколко броя на в. ДУМА. Цяло село чете вестника. Някои са абонати, а други отделят специално време, за да разлистят любимите страници в читалището, разказва Беров.
Отделно място в кафенето има за любителите на шаха, а бабите признават, че обичат да мерят сили и на карти, и табла дори.
Скоро читалището ще си има и телевизор. Той ще е личен подарък за поповянци от кмета на Самоков Николов. Той дава обещание за подаръка пред микрофона и пред благодарните погледи на селяните. Най-много на телевизора се радват малчуганите.
Първокласничката Деница също се изправя пред площада. С треперещо гласче рецитира "Аз съм българче", а бабите се просълзяват от гордост и умиление. Малките четат, клати глава пенсионерка с прошарена коса. Разказва, че в селото няма интернет и цяла ваканция малчуганите прекарват по поляните, край реката и на мегдана. Сега ще водя внуците и в клуба. Ще пият сокчета, ще хапват сладкиши и ще могат да погледат телевизия, добавя бабата.
През това време кафенето вече е препълнено с народ. Мъжете разлистват вестници и палят по цигара. Жените отварят сладка приказка за децата и внуците, за черешите в двора и за кокошките на съседа.

 

Инициаторите на бойкота поискаха по-ниски цени за Великден

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 72

От 1 май декларираме пред НАП коли, купени в чужбина

автор:Дума

visibility 4220

/ брой: 72

Банкнотите от 20 лв. са най-често фалшифицирани

автор:Дума

visibility 3179

/ брой: 72

При размразено месо трябва да има 2 дати на етикета

автор:Дума

visibility 5822

/ брой: 72

Истината лъсна

автор:Александър Симов

visibility 6771

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ